Uykuya Dalmadan Bir Saat Önce Muz ve Tarçınlı Su İçmenin İnanılmaz Faydası!

Uykuya Dalmadan Bir Saat Önce Muz ve Tarçınlı Su İçmenin İnanılmaz Faydası!

Sağlıklı bir yaşam sürdürmede, yeterli ve kaliteli uyku düzenine sahip olmak oldukça önemli. Doğru zamandayeterli miktarda ve kaliteli bir uyku çekmek, zihinsel-fiziksel sağlığı ve hayat kalitesini korumaya yardımcı olur.


-------- Sponsorlu --------

Biz uyurken vücudumuz hem beynimizin sağlıklı çalışması için hem de fiziksel sağlığımızı korumak için çalışır. Çocuklarda ve gençlerde uyku, aynı zamanda büyümeye ve gelişime yardımı olur. Uykusuzluk; düşünme yeteneğini, iş ve okul hayatındaki performansı ve insanlarla kurduğumuz iletişimi de olumsuz etkiler. Türkiye’de yaklaşık sekiz milyon kişinin uyku bozuklukları ve uykusuzluk yaşadığı tahmin ediliyor.

Eğer siz de uyumakta zorluk çekiyorsanız, bu ev yapımı muzlu tarçınlı çayı kesinlikle denemelisiniz.

Neden Muz?

Muz insomnia ile savaşmaya yardımcı olur, çünkü muzun içinde uykuyu düzenlemeye yardımcı olan serotoninin seviyesini yükselten triptofan isimli bir aminoasit bulunur. Muz, aynı zamanda ruh halinizi dengeler ve iştahınızı kontrol altına alır. Bu meyve uykuya iyi gelen demir, kalsiyum ve potasyum gibi mineraller açısından da zengindir.

Günde 3 Muz Yemenin 10 Şaşırtıcı Faydası

Neden Tarçın?

Bu baharatta, öjenol adında sağlık için oldukça faydalı bir yağ bulunur. Keyif veren tatlı bir aromaya ve kokuya sahip olan tarçın, aynı zamanda önemli miktarda A vitamini, niasin, pantotenik asit ve prioksidin içerir. Çayda kullanmak için mükemmel bir malzeme olan tarçın çaya hem hoş bir tat verir ve hem de vücudun rahatlamasına yardımcı olur.


-------- Sponsorlu --------

Bu baharat bir yandan kan dolaşımına ve sindirime iyi geldiği için de daha iyi uyumayı sağlar.

Gerekli Malzemeler

  • 1 adet muz (kabuğuyla)
  • 1 litre içme suyu
  • 1/2 çay kaşığı toz tarçın

Hazırlanışı:

Öncelikle suyu küçük bir tencereye koyup kaynatın. Ardından muzun uç kısımlarını aşağıda gösterildiği şekilde kesip atın ve muzun kalanını bütün halinde kaynar suya atın. Yaklaşık 10 dakika pişirin. Ardından tenceredeki suyu süzerek bir bardağa alın. Üzerine tarçın serpiştirin. İşte çayınız hazır. Bu çayı gece yatmadan 1 saat önce içmelisiniz.

Ama gece uyumakta zorluk çekiyorsanız bu bazı diğer ciddi sağlık sorunlarının da habercisi olabilir.

Uykusuzluğun, aralarında mineral eksikliği, sağlıksız beslenme, kaygı ve sağlıksız yaşam tarzının da olduğu çeşitli nedenleri olabilir.

Bazı uyku hapları bazen daha iyi uyumanıza yardımcı olsa da uykusuzluk problemini çözmez.

Bu nedenle, daha iyi bir uyku çekerek beynin ve vücudun rahatlamasını sağlamak için; kaygı seviyenizi azaltmaya, sağlıklı beslenmeye ve daha çok egzersiz yapmaya dikkat etmelisiniz.

Önemli..!

Muzun uç kısımlarını aşağıda gösterildiği şekilde kesip atın.

Muzun kalanını bütün halinde kaynar suya atın. Yaklaşık 10 dakika pişirin.

Tenceredeki suyu süzgeçten geçirerek bir bardağa alın. Üzerine tarçın serpiştirin. İşte çayınız hazır. Bu içeceği gece yatmadan 1 saat önce içmelisiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ