Tüm Lekelere Karşı Ev Yapımı Pratik Çözümler

Tüm Lekelere Karşı Ev Yapımı Pratik Çözümler

En güzel anlarımızı ve anılarımızı kabusa çeviren bazı lekeler vardır. En zorlu lekeler arasında yer alan Pas Lekesi, Kan Lekesi, Yağ Lekesi, Çay Lekesi, Kola Lekesi vb. gibi can sıkıcı lekelere çözüm ve daha fazlasını haberimizin devamında bulabilirsiniz…

Evinizde bu pratik ve doğal yöntemlerleri uygulayarak sizde inatçı lekelerden ve istenmeyen kokulardan kurtulun.

kola lekesi nasıl çıkar?

Lekelerin üzerlerine 1 tatlı kaşığı bulaşık deterjanını ellerinizi kullanarak iyice yaydıktan sonra ılık su ile köpürtmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise yine ılık su ile durulama yaparak kola lekesini temizleye bilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

Sirke, hem ev temizliği için hem de beden temizliği için kullanılabilen bir üründür. Kola lekesi nasıl çıkar sorusuna bir cevap olarak ta sirkeden faydalanabilirsiniz. Lekenin üzerine sirke uygulayarak beklettikten sonra yine tekrar makineye atarak temizleyebilirsiniz.

Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer çıkarmak istediğiniz kan lekesi henüz yeni bulaşmışsa üzerine hemen soğuk su dökün. Kan lekesi çıkacaktır.

Ancak kan lekesini fark ettiğinizde kan çoktan kurumuşsa yapmanız gerekenler çok basit. Tuz ve suyu karıştırarak bir macun kıvamına getirin. Oluşan bu karışımı koltuğun  üzerinde bulunan kan lekesinin üzerine sürün. Bulaşık süngeri ile lekenin  bulunduğu bölgeyi ovalayın.

Kurumuş kan lekesini çıkarmanın en kolay yollarından biri lekeye diş macunu sürmektir. Lekenin üzerine kullandığınız diş macununu sürün ve 15 dakika bekleyin. Daha sonra temiz bir bezle diş macununu koltuktan çıkarın. Leke kısa sürede ortadan kalkacaktır.

Halıdan çay lekesi nasıl çıkarılır?

Öncelikle halıya dökülen çayın suyunu kağıt bir havlu ile emene kadar alın. Böylece çay lekesinin halıya daha fazla işlemesini ve derinlemesini engellemiş olursunuz. Çay lekesi biraz zor çıktığından dolayı bu işlemi hemen yapmanızda fayda var. Çünkü geç kalırsanız leke çok daha zor çıkacaktır.Unutmayın ki çay lekesi ne kadar gözükmese de 1-2 gün sonra o leke yavaş yavaş kendini belli etmeye başlar. Kağıt havlu ile çayın fazla suyunu aldıktan sonra tekrar bir kağıt havlu alın ve geriye kalan çay suyunu bastırarak son suyuna kadar kağıt havluya emdirin. Kesinlikle silip çayı dağıtmayın. Ardından ıslak bir bez ile tekrar tampon yaparak yani bastırarak sağa sola çevirmeden veya ovmadan uygulama yapın. Anında yaptığınız müdahale sonrasında halınızda çay lekesinden eser kalmayacaktır.Bu yöntemi uyguladınız ancak halıdan hala leke çıkmadıysa bir su bardağının yarısına sirke kalanına ise su ekleyin. Sonrasında bir bez veya bir tutam kağıt havlu ile çay lekesine yine ovalamadan bastırarak uygulama yapın. Sonrasında ılık su ve bez ile üzerinden geçin. Hala çay lekesi çıkmadıysa bu durumda artık kimyasalların kullanılması ve halının yıkanması gerekir. Bu nedenle kullanılacak olan kimyasallar marketlerde satılmakla beraber aynı zamanda profesyonel olarak halı yıkayan kişilere teslim edilmelidir.


-------- Sponsorlu --------

LEKELERDEN DOĞAL YÖNTEMLERLE KURTULUN

*Kabartma tozu, kötü kokuları ve lekeleri bir fırça yardımıyla yok eder. Çelik ve metallerin paslanmadan temizlenmesini sağlar. Beyaz sirke, kötü kokuları, küf ve sabun lekelerini yok eder. Beyaz sirkenin yapısında asit olduğu için, hassas yüzeylerde sık kullanılmamalıdır.

*Aromatik esanslı yağları, evinizde hoş koku sağlamak için kullanabilirsiniz. Bu yağların, gözünüze direkt temas etmemesine dikkat edin. Gözlerinizi tahriş edebilir.

*Yağ çözücü olarak limon kullanın. Limonun asitli yapısı, güneş ışığına maruz kaldığında, çamaşır suyu gibi etkili bir temizleyici haline gelmesini sağlar. Ahşaplarınızı parlatmak ve beslemek için zeytinyağı kullanın. Kullanırken miktarını doğru ayarlamaya dikkat edin.

*Bulaşık temizliğinde limon size yeter. Sudan geçirdiğiniz yağlı bulaşıkların üzerine limon suyu sıkın. Suda ovarak yıkayın.

*Mikropları kırıcı etkisi sebebiyle sirke temizlikte iyi bir yardımcıdır.

*Kurumuş lekeleri çıkarmada tuz, etkili bir yöntemdir. Kurumuş lekeleri üzerlerine tuz dökerek ovun.

*Kireçlenmiş yüzeylerde kola kullanabilirsiniz. Kolanın asidik özellikte olması kireci çözmede etkili olur.

*Elma sirkesini yumuşatıcı olarak kullanabilirsiniz. Elma sirkesini çamaşır makinenizin yumuşatıcı gözüne koyun.

*Bir iki avuç karbonatı halının üzerine dökün ve 1-2 saat öylece bekletin. Ardından halıyı süpürün. *Halıdaki kötü kokulardan bu yöntemle kurtulabilirsiniz.

*Bir kase karbonatı buzdolabınızın bir köşesine koyun. Karbonatı 4-5 günde bir karıştırın. Böylece buzdolabınızdaki kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

*Halı, koltuk, elbise gibi eşyalara dökülen yağ lekesini temizlemek için lekenin üzerine karbonat dökün. *Bölgeyi hafifçe ıslatın. 1-2 saat öylece bekletin. Sonra silin.

*Mutfak tezgahınızı limon suyu, karbonat karışımı ile ovun. Tezgahınız tertemiz olacaktır.

*Kirli lavabolarınız için de limon suyu, karbonat karışımını kullanabilirsiniz.

*Tıkanan lavabonuzu açmak için bir su bardağı karbonatı lavaboya dökün. Üzerine 1 bardak da sirke dökün. Ardından sıcak su dökerek gideri açın.

*Dibi tutan tencerenize karbonat ve sıcak su döküp bir gece öyle bekletin. Sabah kolayca temizlenecektir.

*Paslı eşyalarınızı karbonatla ovabilirsiniz.

*Kararan eşyalarınızı limonlu karbonat ile ovun.

*Gümüş eşyalarınızı karbonatlı su ile ovabilirsiniz.

*Elbise dolabınızdaki rutubet ve küf kokusunu gidermek için dolabınıza bir kavanozda ağzı açık şekilde karbonat koyun.

*Duşa kabin camını karbonatlı su ile ovabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ