Susam Yağı Nelere iyi Gelir? Susam Yağının Yararları

Susam Yağı Nelere iyi Gelir? Susam Yağının Yararları

Susam yağı nelere iyi gelir? konulu bu makalemizde saç ve deri sağlığını geliştirerek, sağlam kemik büyümesini teşvik, kan basıncını düşürmek, kalp sağlığını yükseltmek, kaygı ve depresyonu önüne geçmek, bebeklerin sağlığını korumak, dişlerin sağlığı arttırmak, kanser oluşumunu önlemek, sindirim sürecine olumlu etkiler sunmak gibi Susam yağının faydalarını konu alacağız. Susam yağı, vücut üzerinde güçlü etkiler gösterir, ayrıca cilt üzerinde de güçlü etkileri olması nedeniyle masaj merkezlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra bir çok kozmetik ürünler için önemli bir yağ olarak bile susam yağı son derece aranan yağlar arasındadır.


-------- Sponsorlu --------

Susam Yağının Faydaları . Susam Yağı Nelere iyi Gelir ?

Susam yağı saç sağlığı konusunda  saçlara güçlendirmek amacıyla kullanılmıştır. Saç renklerinde koyulaşma meydana getirir  ve saçların dökülmesinin önüne geçer. Ayrıca, susam yağının anti bakteriyel özelliği, saç derinize ya da saçlarınıza saldırıya geçebilecek patojenlerden ya da yabancı maddelerden herhangi birinin yok edilmesine yardımcı olabilir. Susam yağı cildiniz için vücudun en önemli minerallerinden biri olan çinko bakımından zengin bir kaynaktır. Cilt esnekliğini ve pürüzsüzlüğünü artırabilir, yaşlanma noktalarının görünümünü azaltmaya ve erken yaşlanmayı da içeren cilt koşullarını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Susam yağı, güneşten koruyucu bir katman olarak da kullanılabilir. Çünkü vücuda yabancı cisimlerden veya ciltten içeri giren toksinlerden korunmanın bir başka yolu olan koruyucu bir tabaka oluşturur. Bazı kültürlerde, susam yağı ciltteki mantar hastalıklarını tedavi etmek için bile kullanılmaktadır.Kalp Sağlığı: Birçok bitkisel yağ gibi susam yağı da yağ asidi içeriğinden dolayı çok yararlıdır ve lezzetlidir. Susam yağı, sesamol ve sesamin de dahil olmak üzere çoklu doymamış yağ asitleri içerir. Bu, kardiyovasküler sistemi dengeli tutabilir ve kolesterol düzeylerini düşük tutar. Aynı zamanda vücudun halihazırdaki kolestrol düzeylerini düşürebilir, böylece aterosklerozu azaltır. Bu, diyetinize susam yağı eklerseniz, kalp krizlerinden daha iyi korunduğunuz anlamına gelir.Kemik Gelişimi: Susam yağı, özellikle bakır, çinko ve kalsiyumda bulunan birçok önemli mineral barındırır. Bu üç mineral vücuttaki kemik büyümesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Yani diyetinizde uygun bir miktar susam yağı kullanarak, kemik büyümesi ve gelişim oranını artırmanın yanı sıra, kemiklerinizin iyileşmesine de yardımcı olabilirsiniz. Susam yağı osteoporoz ve yaşla ilgili çeşitli kemik zayıflıklarından kaçınmanıza yardımcı olabilir.


-------- Sponsorlu --------

Susam Yağının Faydaları

Kaygı ve Depresyon: Tirozin, susam yağı içinde nispeten yüksek miktarlarda bulunan bir amino asittir. Tirozin doğrudan serotonin aktivitesine bağlıdır ve beynin içinde serbest bırakılmıştır, bu da bir insanı mutlu hissettiren enzimler ve hormonlar ile ruh halinin düzelmesine yardımcı olabilir. Başka bir deyişle, kaygı veya depresyondan dolayı acı çekiyorsanız, susam yağı size doğru yönde olumlu bir etki yaratmaya ve ruh halinizi normalleştirmede yardımcı olabilir!Kanseri Önleme: Susam yağı fitat adı verilen, kanser gelişiminde doğrudan bir düşüş ile bağlantılı olan organik bir bileşiği içerir. Ayrıca susam yağı içerisindeki magnezyum seviyeleri olağan dışı derecede yüksektir ve bu önemli mineral direkt olarak kolorektal kansere yakalanma şansını düşürür. Kalsiyum içeriği ayrıca kolon kanserini önlemede çok yararlıdır.Dolaşım ve Metabolizma: Susam yağı neye iyi gelir? Susamın içinde bulunan yüksek bakır ve çinko içeriği, vücudun optimal seviyelerde çalışabildiği anlamına gelir. Çünkü temel olarak bakır, kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gereklidir. Susam yağı neye iyi gelir demiştik. Dolaşım ve metabolizmayı dengelediğini söyleyebiliriz.İltihap: Bakır, doğal olarak anti-inflamatuar bir maddedir ve susam yağı içerisinde bulunan yüksek düzeyde bakır, gut ve artrit gibi çeşitli durumların iltihaplanmasını ve rahatsızlığını azaltmaya yardımcı olabilir. Eklemlerin şişmesini azaltır ve kemikleri, kan damarlarını güçlendirir. Susam yağının faydaları olarak iltihap olmadan yıllarca güçlü ve dayanıklı durabilirsiniz.Dikkat Edilecek Hususlar: Anti-koagülan veya kan düşürücü ilaçlar kullanıyorsanız, diyetinize susam yağı eklemeden önce doktorunuzla konuşmalısınız. Kan basıncınızı düşürür ve kanları olduğu gibi inceltir, dolayısıyla bunları birleştirmek potansiyel olarak tehlikeli olabilir. Aksi takdirde, susam yağının dilediğiniz herhangi bir şekilde tadını çıkarın.Sağlıcakla.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ