Pişirmeden Önce Çiğ Tavuğu Sakın Yıkamayın Çünkü…

Pişirmeden Önce Çiğ Tavuğu Sakın Yıkamayın Çünkü…

Neden Çiğ Tavuğu Pişirmeden Önce Asla Yıkamamalısınız

Birçok kişi tavuk pişireceği zaman marketten aldığı tavuğu öncelikle yıkamayı tercih etmektedir. Ancak bu durum doğru bilinen yanlışlardan biridir.


-------- Sponsorlu --------

Hemen hemen herkes çiğ tavuğun üzerinde bir sürü bakteri barındırdığını bilmektedir. Peki o halde bu neden tavuğu pişirmeden önce yıkamamalıyız.

Çiğ tavuğu yıkamanın bir çok zararı vardır. Gıda Standartları Kurumuna göre pişirmeden önce tavuğu yıkamak, üzerindeki bulunan bakterilerin çoğalmasına neden olmaktadır. Bu yazımız ise neden tavuğu pişirmeden önce yıkamamız gerektiğini ve bu bakterilerden korunarak nasıl lezzetli tavuk pişirebileceğimizi anlatmaktadır.

Pişmemiş tavuk, üzerinde insanların sağlığını bozabilecek birçok bakteriye sahiptir. Kuzey Amerika da dahil olmak üzere birçok ülkedeki gıda zehirlenmelerinin en önemli nedenlerinden biri de çiğ tavukta bulunan kampilobakteri ve salmonella olarak bilim dünyasına geçmiş olan iki çeşit bakteridir.


-------- Sponsorlu --------

Salmonella genellikle kuşların ve benzeri hayvanların bağırsaklarında yaygın bir şekilde bulunmaktadır. Salmonella bakterisinin bulaştığı yiyeceklerle beslenen insanlarda genellikle ishal, ateş, mide krampı, bulantı ve kusma gibi hastalık belirtileri görülmektedir. Bu bakteri nedeniyle rahatsızlanan kişilerin bazılarında birkaç günde iyileşme görülürken bazı durumlarda ise bu bakteriden dolayı ciddi hastalıklara yakalanmakta ve hatta bazen ölümlere yol açmaktadır. Salmonella bakterisinin yol açmış hastalıklara ise kan zehirlenmesi örneği verilebilir.

Çiğ Tavuğun Neden Olduğu Rahatsızlıklar

Kampilobakteri, Amerika Birleşik Devletlerinde yaygın bir hastalık olan ishalin en önemli sebebidir. Bu ishal olma durumu çoğunlukla 10 gün kadar sürebilmektedir ve buda hastalara genellikle karın ağrısı şikayetlerine neden olmaktadır. Karın ağrısı şikayeti haricinde hastalarda eklem iltihabı ve Guillan- Barre Sendromu olarak bilinen bir hastalığın da oluşmasına neden olmaktadır. Bu hastalık genellikle hastalarda kaslarda güçsüzlüğe neden olmaktadır. Ve bunun yanı sıra sinir sisteminde de çökmelere neden olmaktadır.

Birçok gıda uzmanına göre çiğ tavuk üzerinde bulunan bakteriler asla su ile temizlenemez. Aksine çiğ iken yıkanan tavuk üzerinde bulunan bakterilerin daha hızlı bir şekilde yayılmasına ve büyümelerine neden olmaktadır. Böylece mutfağınızda kullandığınız tavuk hem sizlere hem de sevdiklerinize tamamen hastalık yayan bir yiyecek haline gelmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ