Öksürüğe Ne İyi Gelir Hakkında

Öksürüğe Ne İyi Gelir Hakkında

Öksürüğün Nedenleri?

Öncelikle alerjik durumlar, astım, koah ve kullanılan bazı ilaçlar öksürüğe neden olabilir. Hatta reflü gibi şikayetler, kuru hava ve pek çok hastalık dolaylı da olsa öksürük nedenleri arasındadır.


-------- Sponsorlu --------

Öksürük Nasıl Geçer? 

Yanlış bir yanılgı, çok sıcak şeyler öksürüğe iyi gelmez. Fazla sıcak boğazı tahriş edebilir aynı şekilde fazla soğuk içeceklerde boğazda kan dolaşımını bozabileceğinden uygun değildir. Normal sıcaklıkta yiyecekler daha iyi sonuçlar verebilir.

Nane, zencefil, karabiber, limon gibi yiyecekler öksürüğe iyi gelebilmektedir. Ancak öksürüğün nedeni alerjen kaynaklı ise yani astım veya diğer alerjik rahatsızlıklardan kaynaklı ise bu gibi durumlarda öncelikle sigaradan uzak kalmak gerekir. Astım kaynaklı öksürük için en iyi gıdalardan birisi keçiboynuzu meyvesidir. Gerek bu meyve gerekse keçiboynuzu özü hem normal öksürüğe karşı hem de astım kaynaklı öksürüğe karşı oldukça fayda sağlayabilir. Alerji kaynaklı öksürüğe; meyan şerbeti, çörek otu gibi bitkilerde fayda sağlayabilir.

Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Eğer öksürük balgamlı ise bu durumda, meyan kökü şerbeti, çörek otu fayda sağlayabilir. ( Tansiyon ve şeker sorunu olanların meyan kökü kullanmaları sakıncalıdır) Karanfil de bir diğer öksürük giderici ve balgam sökücü bitkiler arasında sayılır. Gerek rahatlatıcı etkisi, gerekse öksürüğe karşı etkisi hemen gözlenebilir. Normal çayı veya bir bitki çayını demlerken demlik içine bir kaç tane karanfil atılırsa etkisi gözlenecektir.


-------- Sponsorlu --------

Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Eğer başkaca bir sağlık nedeni yoksa kuru öksürük için sigara bırakılmalı, yatak odası iyi havalandırılmalı ve nem oranına dikkat edilmelidir. Aşırı kuru ve tozlu odalar yada çalışma koşullar öksürüğe neden olur. Kuru öksürük için, keçiboynuzu, zencefil, limon, ıhlamur, karabiber-pekmez karışımları denenebilir.

Genel anlamda öksürük için tuzlu su gargarası fayda sağlayabilir. Ayrıca üzüm suyu da öksürüğe fayda sağlayabilmekte bu nedenle kuru veya yaş üzüm tüketilmesi de tavsiye edilmektedir.

Öksürük için Karabiber Çayı’da önerilir.

Bir çay kaşığı taze çekilmiş karabiber ve 1-2 yemek kaşığı hakiki bal karıştırılır ve üzerine kaynar su dökülür 15 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir.

Aynı şekilde kekik yada biberiye çayı da öksürük kesici yöntemler arasındadır.

Öksürük için tavsiye edilen bir diğer yöntem ise, kabukları iyice yıkanmış bir limon dilimi üzerine biraz tuz ve karabiber atıp bu dilimi kabuk ile yemektir. Bu yöntemin normal öksürük için oldukça etkili olduğu söylenmektedir.

Karaturp ve Bal Karışımı 

Bir diğer etkili olduğu söylenen yöntem ise karaturp ve bal karışımı. Bunun için kara bir  turp iyice yıkanır ve üst kısmı kesilir ve bir miktar oyulur, alt kısım ise delinmez ancak kapak kısmı alınır ( düz biçimde kesilir ) ve oyulan turpun içerisine bal doldurulur. Turp bir bardak üzerine konulur ve bu vaziyette bir gece bekletilir. Bal, turp ile etkileşime geçecek bir bir gece sonunda turpun diğer ucunu delerek bardağa süzülecektir. Oluşan bu karışım tüketildiğinde öksürüğü kesici etkisi görülecektir.

Not: Bu yöntemlerden birini bir uzmandan tavsiye alarak denemenizde fayda vardır.

Bir Önceki Haberimiz Olan; Greyfurt Faydaları ve Zararları hakkında bilgi almak için Tıklayınız..!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ