Market Raflarındaki Meyve Suları Neden Zararlı?

Market Raflarındaki Meyve Suları Neden Zararlı?

Markette Satılan Meyve Suları Neden İnsan Sağlığına Zararlıdır
Markette satılan meyve suları, gazlı içeceklerden daha zararlı içeceklerdir. İnanılması ne kadar zorda olsa marketlerde satılan meyve suları, aslında o kadarda masum içecekler değildir. Bu konuyla ilgili pek çok uzman açıklamalarda bulunmuştur. Şimdi sizlere markette satılan meyve sularının adeta insan sağlığı için ne kadar zararlı olduğunu açıklayacağız.


-------- Sponsorlu --------

Paketlerde satılan meyve sularının içerisinde yüksek oranda şeker bulunmaktadır. Bu şeker hem karaciğere hem de pankreasa zararlı olan maddelerdir. Meyve suyu üreticileri meyveyi kabuğundan ve posasından ayırarak, meyve suyunun tatlı özünü indirgemiş olmaktadırlar. Yani elde ettikleri bu meyve sularında yüksek oranda früktoz içeren bir içecek elde etmiş olmaktadır. Tam olarak söylenmesi gerekirse elde edilen meyve suyu içerisinde yaklaşık olarak 7- 8 çay kaşığı kadar früktozlu içecek oluşmaktadır. Ancak burada büyük bir yanılgı vardır. Çünkü bu işlemde elde edilen doğal şeker sanıldığı gibi masum değildir. Hatta tam tersine vücut için son derece zararlı bir şekerdir.


-------- Sponsorlu --------

Früktozun İnsan Vücuduna Zararları
Uzmanlara göre früktoz insan sağlığı için kesinlikle çok zararlı bir şekerdir. Früktoz insülin direncini etkilemektedir. Bu durumda kalp rahatsızlıklarını tetiklemektedir. Trigliserid hormonunu büyük ölçüde arttırmaktadır. Kilo alımını artırmaktadır. Özellikle karın ve bel bölgesinde aşırı bir yağlanmaya neden olmaktadır. Şeker hastalığına, Kalp rahatsızlıklarına, sindirim sistemindeki rahatsızlıklara ve metabolik sendromlarına neden olmaktadır.

Meyve İçinde Bulunan Früktoz Nedeniyle Meyve Yemek Zararlı Mıdır
Kesinlikle meyve yemek zararlı değildir. Çünkü yediğimiz meyvelere herhangi işlem uygulanmadığından içerisindeki früktoz seviyesi tatlandırılmış içeceklere göre çok daha azdır. Doğal meyvelerin insan metabolizmasına etkileri de meyve sularına göre daha farklıdır. Meyve sularının kilo ve yağlanma, metabolizmada bozulmalar, sinir sitemlerindeki bozulmalar vb. durumlarına karşın doğal meyve yemek metabolizmaya yarar sağlamaktadır. Çünkü meyvenin içerisinde bulunan lif, vitamin, mineral, bitkisel gıda ve antioksidanlar sindirimi yavaşlatarak vücuda yarar sağlamaktadır.

Marketlerde satılan paket meyve suları içerisinde çok az lif bulundurmaktadır. Bu da hazmı zorlaştırır. Paket meyve sularının içerisindeki asit oranı çok fazladır. İşte tüm bu olumsuz nedenlerden dolayı paket meyve sularından ziyade evde kendinizin hazırladığı taze meyve sularını tercih etmelisiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ