Koltuk Altı Neden Kararır? ve Çözümü

Koltuk Altı Neden Kararır? ve Çözümü

Koltuk altı kararması, özellikle; yaz aylarında gündeme gelen önemli bir cilt sorunudur.

Şimdi; bir çok farklı sebebe bağlı olarak gelişen koltuk altı kararmasının sebeplerine ve çözümlerine değinmek istiyoruz.


-------- Sponsorlu --------

Koltuk altı kararmasının sebepleri arasında ciddi bir hastalık olan böbrek üstü bezlerinin çalışmaması yatıyor olabilir. Tıpda addison hastalığı olarak bilinen bu hastalık ile kişinin koltuk altı kararması sorununun yanında, meme uçlarında, avuç içlerinde, göbek çevresi, kasık gibi bölgelerde kararma görülür.

Böyle bir şüpheniz varsa doktora giderek gerekli böbrek testleri ve filmlerini çektirerek böbrek üstü bezlerinde bir sorun olmadığını öğrenebilirsiniz.

Bunun yanında çok fazla terleyen kişilerde bakteriyal enfeksiyon sebebiyle gelişen koltuk altı kararması ortaya çıkabilir.

Bunun yanında gebelik döneminde değişen hormonlar sebebiyle de geçici koltuk altı kararması görülebilir.

Ayrıca tıraş, sir ağda, epilatör gibi epilasyon yöntemleri koltuk altını yıprattığı için deride kararmaya sebep olabilir. Bu sebeple koltuk altını tahriş etmeden epilasyon yaptırmaya özen göstermek lazım.

Ayrıca en iyi yöntem lazer epilasyondur. 2 ayda bir yapılan lazer epilasyın yapıldığı için cilt derisi zarar görmez.

Koltuk altına kullanılan bazı rolonların içindeki kimyasal maddeler koltuk altı kararmasına sebep olabileceği için, rolon alırken güvenilir bir markadan almaya özen göstermek gerekir.

Koltuk altı kararmasından kurtulmak için, öncelikle, kilo vermek, şeker oranınızı dengede tutmak, böbrek sağlığınıza dikkat etmek, epilasyon yöntemi olarak lazer epilasyonu tercih etmek, kimyasal peeling uygulamak, baharatlı gıdalar tüketmemek, terlemeyi artıran sentetik giysilerden uzak durmak etkili tedavi yöntemleri olabilir.

Koltuk altı bölgesi kararmasına evde doğal çözümler :

Koltuk altı kararmasına 1. Kür :


-------- Sponsorlu --------

* 1 tatlı kaşığı pirinç unu,
* 1 yemek kaşığı yoğurt,
1 tatlı kaşığı sirke.

Tüm malzemeyi bir kasenin içinde iyice karıştırın, daha sonra karışımı koltuk altlarınıza sürün ve 15 dakika kadar bekleyin. 

15 dakika sonra kürü ovarak çıkartın ve hafif sıcak su ile durulayın. Sonra da limon suyu ile temizleyin. Daha çabuk etki etmesini istiyorsanız bebek pudrası kullanabilirsiniz.

Limon : Limon, cilde temizlik ve duruluk verir, cilt rengini ağartır ve açar. Kalınca kestiğiniz bir limon dilimini koltuk altı bölgenize sürün ve bir müddet bekledikten sonra durulayın. Limonun asitli yapısı cildi kurutacağından, uygulama sonrasında nemlendirici kullanabilirsiniz.

Sirke : Sirke ve pirinç ununu karıştırarak bir macun elde edin. Bu macunu duş sonrası temiz ve kurulanmış koltuk altınıza sürün. Kurumasını bekleyin ve durulayın.

Sirke ve pirinç unu ile hazırladığınız bu maske sayesinde hem cilt renginiz açılır, hem de ter kokusuna sebep olan bakterilerin etkisiz hale gelmesi sağlanmış olur.

Karbonat : Cilt renginin açılmasında da son derece etkili olan karbonatı, yeterli miktarda suyla karıştırıp koltuk altınıza düzenli aralıklarla uygulayabilirsiniz.

Portakal kabuğu-Gül suyu : Güneşte kuruttuğunuz portakal kabuklarını rendeleyin ve bir miktar gül suyu ilave ederek macun haline getirin. Karışımı koltuk altınıza uygulayın, kurumasını bekleyin ve soğuk suyla durulayın.

Ölü hücrelerin atılmasını ve koltuk altı cilt renginin açılmasını sağladığını göreceksiniz.

Sandal Ağacı : Sandal ağacı tozunu ve gül suyunu karıştırarak macun kıvamına getirin ve koltuk altınıza sürün. Karışımı sürdükten sonra 15 dakika bekleyin ve durulayın.

Sandal ağacı, koltuk altı cilt renginin açılmasını sağlayacak, gül suyu da yumuşaklık ve ferahlık hissi verecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ