Kararmış muz yiyorsanız Mutlaka bu 5 kurala dikkat edin! Neden mi?

Kararmış muz yiyorsanız Mutlaka bu 5 kurala dikkat edin! Neden mi?

Çöpe atmadan önce dönüp bir kez daha düşünmenizde fayda var. Çünkü bu kararmış buzlar tam bir sağlık deposu!

Oldukça iddialı: Kanser hücrelerini yok ediyor

Yapılan araştırma sonucu kararmış muz kabuklarının kanser hücrelerini yok ettiği ortaya kondu. Kararmaya başlamış ve benekli muz kabuklarında ortaya çıkan TNF ( Tümör Nekrosis Faktörü) isimli antikanser özelliğine sahip bir madde keşfedildi. Yani, bir muz kabuğunun üzerinde ne kadar siyah nokta var ise o kadar sağlıklı…


-------- Sponsorlu --------

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Haftada 3 kez kararmış muz yemek, bağışıklık sisteminin gücünü 2 katına çıkartıyor. Özellikle bu soğuk zamanlarda beslenme planınıza dahil etmekte fayda var.


-------- Sponsorlu --------

Depresyon önleyici

Doğal bir aminoasit olan muz, depresyon tedavisinde önemli bir rol oynuyor. Bunu nasıl yapıyor? derseniz, hemen açıklayalım: Depresyon tedavisinde kıymetli bir role sahip serotonine dönüştürülen tryptophan içermesiyle gerçekleştiriyor. Mutsuz hissettiğiniz an atıverin ağzınıza bir adet muz 🙂

Egzersiz öncesi bir adet muz!

Egzersiz sonrası oluşan krampları yok etmek için en doğal ilaç. Spor öncesi ya da egzersiz esnasında bir adet muz tüketin. Böylelikle o ağır antrenman ardından ağrı hissetmeden günü sonlandıracaksınız.

Kabızlık giderici

Ne lanet bir hisdir, çok iyi biliriz… Kabızlık sorununun üstesinden gelmek için lif bakımından zengin olan muz tüketmek şart. Bağırsakları harekete geçirmek için haftada 3 kez yemeye özen gösterin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ