Güneş Işınları D Vitamini için Ne İfade Ediyor?

Güneş Işınları D Vitamini için Ne İfade Ediyor?

D vitamini Nedir? D Vitamini Faydaları

Son yıllarda yazılan pek çok yazı, güneş ışınlarının zararlı olduğuna dair haberleri içeriyor. Uzmanlar, böyle bir genellemenin çok tehlikeli olduğunda hem fikir. Çünkü güneş ışınlarının hangi düzeyden sonra cilt kanserine neden olacağı bu yazılarda belirtilmiyor. Kulaktan dolma yazılarla insanlar yanlış yönlendiriliyor. Güneş Işınları vücutta D vitamini emilimini sağlamaktadır.


-------- Sponsorlu --------

Başka bir ifadeyle, Güneş Işınları Vitamin D açısından birinci kaynağımızdır. Günlük sadece 15 dakika süreyle el, kol ve yüz bölgesinin kremsiz olarak güneşlenmesi bile; insanları kanser, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, bağışıklık sistemi rahatsızlıkları, romatizmal sorunlar, depresyon, halsizlik ve en önemlisi kanser gibi hastalıklardan büyük ölçüde korumaktadır.

D vitamini Eksikliği Belirtileri? D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Sebepsiz kas ve eklem ağrıları, çocuklarda kemiklerde güçsüzlük ( raşitizm ), bacaklarda çarpıklık , büyüme ve gelişme geriliği gibi şikayetler görülebilmektedir. Yetişkinlerde ise kemik ve sırt ağrısı, kas güçsüzlüğü, eklem ve kas ağrıları görülebilmektedir. Hastalarda özellikle sabah uyandıklarında vücutlarında yaygın ağrı, yorgunluk, kırgınlık ve halsizlik gibi bulgular da görülmektedir.

Bazı uzmanlara göre; cilt kanserinden korunmak için kullanılan yüksek faktörlü güneş kremleri D vitamini eksikliği‘ne neden olabilmektedir. Bu sebeple; günlük 15 dakika güneşlendikten sonra bu kremlerin uygulanması gerekiyor. Uzmanlara göre D vitamini eksikliği, kanserden, enfeksiyona kadar bir çok hastalığı tetikliyor. D vitamini; insan vücuduna güneşten gelen Ultraviyole ışınların cilde teması sonucu, kolesterolün, kolekalsiferole ( pasif Vitamin D) çevrilmesi ile başlar ve karaciğerde D vitaminine dönüşür ( Kalsitriol ). Kalsitriol, kalsiyum emilimini sağlayarak kemik sistemini faaliyetlerini düzenler. Ayrıca, insülin salgılanmasını düzenleyerek tip 2 diyabet gelişimini engelliyor. Bağışıklık sisteminde meydana gelen düzensizlikleri önlüyor.

Vitamin D, çok yüksek oranlarda sadece güneş ışığından elde edilebilmektedir. Ancak sadece % 10’luk bir kısmı besinlerden elde edilebilir. Balık, özellikle somon balığı, balık yağı iyi bir D vitamini kaynağıdır, yumurta, süt ve süt ürünleri, tereyağı en iyi Vitamin D kaynaklarıdır. D vitamini ihtiyacı kişiden kişiye göre değişmekle birlikte, yaşlılar, gebeler ve çocukların Vitamin D ihtiyaçları normal bireylere göre 2 kat fazladır. Yaşlılarda ve hamile kadınlarda ek D vitamini kapsülleri ve D vitamini tabletleri kullanılabilmektedir. Ayrıca unutulmaması gereken nokta, örnek vermek gerekirse, D vitamininin en iyi besin kaynağı olan balık yağı dahi güneşle aktive olan D vitamini miktarının ancak % 2’si kadardır. Günde 10-15 dakika öğlen saatlerinde güneşin dik ışınlarına maruz kalmak, gereken ihtiyacı karşılayacak aynı zamanda vücutta bulunan kolesterol miktarı düşürülebilecektir. Bunun yanı sıra, özellikle kış aylarında ve havanın yılın büyük bölümünde kapalı olduğu bölgelerde D vitamini eksikliği görülebilmektedir.


-------- Sponsorlu --------

D vitamini Eksikliği Tespiti ve Devit-3 Ampül

Kanda normal D vitamini seviyesi 30 – 120 nanogram (ng)/ml arasındadır. 30’un altı durumlarda D vitamini tedavisi gereklidir. Fakat aşırı dozda D vitamini kullanımı, kusma, iştahsızlık, bulantı gibi zehirlenme belirtilerine neden olacağından mutlaka dahiliye veya endokrin uzmanının kontrolünde yapılmalıdır. Ayrıca; piyasada Devit-3 Ampül adı verilen D vitamini takviyesi oldukça sık oranda kullanılmaktadır. Devit-3 Ampül damla şeklinde bir ilaç olup, 1 Ml 1 Ampül fiyatı yaklaşık 2 TL’dir.

Devit-3 Ampül Nasıl Kullanılır? ( Bilgilendirme Amaçlıdır, Mutlaka Doktor Tavsiyesi ile Alınmalıdır )

Her zaman doktorunuz tarafından belirtildiği şekilde alınmalıdır.

D vitamini eksikliği ya da yetmezliği, yeni doğan, bebeklik ve çocuk raşitizmi tedavisinde genellikle 3-4 hafta ara ile 1 ml (300.000 I.U.), sindirim kanalındaki emilim bozukluğuna bağlı D vitamini eksikliğinin önlenmesi ve tedavisinde 3-4 hafta ara ile 1 ml (300.000 I.U.) veya 1/2 mİ’ lik 2 doz halinde kullanılır.

Kemiklerde mineral azalmasına bağlı oluşan osteomalazide, kemik erimesinin destek tedavisinde, kemik erimesine bağlı kemik kırığı riski artışı olan durumların önlenmesinde ve hiperparatiroidizm tedavisinde 6-12 hafta müddetle, haftada bir defa 1 ml (300.000 I.U.) verilir.

Doz ve tedavi süresi tedavi edilecek hastalığa göre hekim tavsiyesi ile belirlenir.

Ne sıklıkta DEVİT-3 kullanacağınızı doktorunuz size söyleyecektir. Tedaviye vereceğiniz cevaba göre, doktorunuz daha yüksek ya da daha düşük doz önerebilir.

Önerilen dozu aşmayınız.

Uygulama yolu ve metodu:

DEVİT-3 Ampul, hekimin tavsiyesine ve hastanın tercihine göre oral veya intramüsküler olarak kullanılabilir ancak, kalsiyum absorpsiyonu bozukluklarında adaleye enjekte edilmelidir.

Değişik yaş grupları:

Çocuklarda kullanımı:

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar bölümünde belirtildiği şekilde kullanılır.

Yaşlılarda kullanımı:

Doz ayarlaması gerekmemektedir.

Özel kullanım durumları:

Böbrek / karaciğer yetmezliği:

Doz ayarlaması gerekmemektedir. D3 vitamininin sürekli kullanılmasını gerektiren durumlarda böbrek fonksiyonları kontrol edilmelidir. Ağır böbrek yetmezliği durumunda kalsiyum ile birlikte kullanılmamalıdır.

Eğer DEVİT-3’ün etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız gerekenden daha fazla DEVİT-3 kullandıysanız:

DEVİT-3’ü kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

DEVİT-3’ü kullanmayı unutursanız

İlacınızı almayı unutursanız, unuttuğunuzu fark eder etmez bu dozu alınız ve sonraki dozu her zamanki saatte alınız. Ancak unutulan dozu hatırladığınızda neredeyse bir sonraki dozunuzun zamanı gelmişse, unutulan dozu atlayınız.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.

DEVİT-3 ile tedavi sonlandınldığında oluşabilecek etkiler

Bulunmamaktadır. Doktorunuz tarafından belirtilmedikçe, DEVİT-3 tedavisini durdurmayınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ