Greyfurt Faydaları ve Zararları

Greyfurt Faydaları ve Zararları

UYARI: Greyfurtun bazı ilaçlarla kullanımı sakıncalıdır. Eğer herhangi bir sağlık probleminiz var ise ya da devamlı kullandığınız ilaçlar varsa diyete başlamadan önce muhakkak doktorunuzla görüşmelisiniz.

Greyfurt meyvesi vitamin, protein, lif ve mineral açısından bir besindir. İçeriğinde barındırdığı kolesterol çok az derecedir. Greyfurt, folatlar bakımından da zengin bir meyvedir. Bu içeriğinden dolayı greyfurtun yararları da saymakla bitmiyor.


-------- Sponsorlu --------

Greyfurtun kendine has bir tadı vardır. Tam bir şifa deposu olan greyfurt A, C, E ve K vitamini yönünden son derece güçlüdür. Şifasının yanı sıra iyi bir yağ yakıcıdır. Kilo vermeyi destekler.
Antioksidan ve antibakteriyel içerik bakımından zengin olan greyfurt suyu; kalsiyum, magnezyum, fosfor, çinko ve demir deposudur aynı zamanda. Metabolizmayı hızlandırma özelliği bulunur. Düzenli tüketildikçe tokluk hissi verir.
ZENGİN POTASYUM VE YAĞ YAKIMINI HIZLANDIRAN ENZİMLERİ İÇEREN GREYFURT DİYETİ İÇİN;
Greyfurtun yüzde 90’ı sudan oluşur ve bu sayede metabolizmanızı olduğundan çok daha hızlı hale getirir. Kalori oranı oldukça düşüktür. Bir adet greyfurtta ortalama 74 kalori vardır. Zayıflamaya karar verdiyseniz bunun için 2 seçenek var:
Birinci seçenek; her öğünden yarım saat önce 1/2 adet greyfurt tüketmek. Ancak öğünlerinize de bu noktada dikkat etmelisiniz. Yemeklerden yarım saat önce tüketilen greyfurt açlık hissini bastırarak öğünlerinizde daha kontrollü yemenize yardımcı olacaktır.
İkinci seçenek; Bir adet greyfurtun için kaşıkla oyun ve blender’da karıştırın. Posasıyla beraber karışan greyfurtun içine bir tatlı kaşığı bal ilave edin. Bu karışımı sabah aç karnına tüketin. Karışımı içtikten 20 dakika sonra kahvaltıya geçebilirsiniz.

Greyfurtun Faydaları Neler?

İçeriği sayesinde kabızlığın önüne geçer, sindirim sistemini düzene sokar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip ve nezleye karşı soğuk kış aylarında kalkan olur.
Uykusuzluğun doğal ilacıdır.  Uyku sorunu yaşıyorsanız yatmadan yarım saat önce greyfurt suyunu içmeyi deneyin. Greyfurtun sık tüketimi, içindeki narinjin denen madde sayesinde sizi kanserin çeşitli türlerinden korur.


-------- Sponsorlu --------

Greyfurt, insan vücudundaki çeşitli enfeksiyonlarla mücadelede etkindir. Kanser hastalarının tedavi sürecinde tüketildiğinde fayda sağladığı bilinen bir meyvedir.

Düzenli olarak tüketildiğinde göz sağlığının korunmasında yardımcı olur.

Greyfurtun faydaları arasında, bağırsak fonksiyonlarının hızlandırması sayılabilir. Ayrıca düzenli tüketildiğinde kolon kanserinin önlenmesinde yardımcı rol oynar.

İçerdiği antioksidanlar sayesinde vücuttaki toksinlerle savaşarak, karaciğeri korur, temizlenmesini sağlar.

Greyfurt, yine içeriğindeki antioksidanlardan dolayı kolesterolü yüksek olan kişilerin kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Eğer kolesterol için greyfurt tüketiliyorsa, her gün mutlaka 1 adet yenmeli ya da suyu içilmelidir.

Greyfurtta bulunan C vitamini astım hastalığına iyi gelir. Uzun süreli düzenli kullanımda astım ataklarının azalmasına, atak yaşanma sürelerinin arasının uzamasına yardımcı olur. Sadece astım değil, diğer solunum sistemi hastalıklarının da tedavisinde önemli rol oynar.

Her gün düzenli olarak tüketenlerin diş eti hastalıklarından korunmasını sağlayarak, diş eti kanamalarını önler. Ağız sağlığı için de faydalı olan greyfurt sağlık açısından vazgeçilmez meyvelerdendir.

Greyfurt, vitamin ve mineral deposu olduğundan dolayı cilt içinde faydalıdır. Greyfurtun cilde faydası, ciltteki lekeleri gidermesi şeklindedir. Cilt hücrelerini korur ve yeniler. Böylece de ciltteki çeşitli problemlerin giderilmesinde etkilidir.

Greyfurtun faydaları arasında saç sağlığını koruduğu ve saç uzamasına yardımcı olduğu da sayılabilir. Greyfurt suyu direk olarak saça masaj yaparak düzenli olarak uygulandığında saçlarda bir süre sonra gözle görülür şekilde bir fark olacaktır.

Her gün greyfurt suyu içmek, vücuttaki böbrek taşlarının oluşumunu önlediği gibi, böbrek taşı olanlarda da taşların büyümesinin önüne geçer. Barındırdığı C vitamini, idrarın PH değerini artırır. Sitrik asidin salgılanma hızına da etkilidir.

Ayrıca son zamanlarda, greyfurt suyu içmenin sigarayı bırakmada yardımcı olabileceği yönünde görüşler mevcut. Bu durum ağızda meydana gelen Ph değişikliği nedeniyle sigara içme isteğinin azalması ve ayrıca greyfurt suyunun nikotinin etkilerini azaltması ile açıklanabilmektedir.

Özellikle kış aylarında olduğumuz bu günlerde çoğu kişinin aklında olan “greyfurt neye iyi gelir?” sorunun cevabını bir nebze de olsa verebildiğimizi düşünüyoruz. Ancak herhangi bir sağlık probleminde, o probleme iyi gelen besinleri tüketmeye devam ederken öncelikli olarak doktora başvurmak gerektiğini de kesinlikle unutmamanız gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

Greyfurtun Zararları Neler?

Greyfurt kolaylıkla bazı ilaçlarla etkileşime geçen ve bazı  ilaçların etkisini arttırıcı özelliği olan bir meyvedir. Bu etki 40 kata kadar çıkmaktadır. Bu nedenle doz aşımına neden olabilerek toksik etki meydana getirebilmektedir.  Tek bir greyfurtun dahi bu etkisi tüketiminden 30 dakika sonra ortaya çıkmakta ve 3 güne kadar sürmektedir. Bu nedenle düzenli olarak ilaç kullananların greyfurt tüketimi konusunda bilinçli olması, her ihtimale karşı bu kişilerin uzman tavsiyesi dışında tüketmemesi gereken meyvelerden birisidir.

Dip not olarak yapılan bazı çalışmalarla greyfurtun bu özelliği nedeniyle ileride ilaçlar içerisinde bulunan etken madde miktarları azaltılabilecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ