Evde Peynir Altı Suyu Tarifi ve Faydaları

Evde Peynir Altı Suyu Tarifi ve Faydaları

Peynir altı suyu yapım aşamasındaki peynirin süzülmesi ile elde edilen sıvıdır. Peynir yapım aşamasında maya veya asit katma yöntemiyle pıhtılaştırılır. Bu pıhtı dışında kalan yeşilimsi sarı renkteki sıvı peynir alt suyu olarak adlandırılır.

Besin değeri oldukça yüksek ve proteinlerce zengin olan peynir altı suyu sağlığa da son derece faydalıdır.


-------- Sponsorlu --------

Nasıl saklamalıyız?

Peynir altı suyunu buzdolabında süt saklama koşullarında 4-5 gün süre ile muhafaza edebilirsiniz. Suyu muhafaza ederken cam kavanozlarda saklamak önemlidir.

Nerelerde kullanılır?

Peynir altı suyunu evde yaptığınız poğaça, kurabiye, börek gibi her türlü hamur işlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hamur işlerinizin daha lezzetli olduğunu göreceksiniz.

Her türlü börek hamurunu bu suyla hazırlayabilirsiniz

Bol proteinli alt suyunu rahatlıkla içebilirsiniz

Çorbalarınıza peynir altı suyunu katabilirsiniz


-------- Sponsorlu --------

Etlerinizi terbiye ederken peynir altı suyundan yararlanabilirsiniz

Sebzelerinizi bu suyla haşlarsanız daha lezzetli sonuçlar elde edersiniz.

Ekşi Peynir altı Suyu Yapılışı:

1 litre süt tencerede kaynamaya başladığında içerisine isteğe göre yaklaşık 2 çorba kaşığı kadar sirke veya limon suyu eklenip karıştırılır. Bu karışımda katı kısım ve peynir altı suyu gözle görülebilir şekilde ayrılana kadar (süt kesilmesi olana kadar) limon suyu veya sirke eklenebilir.

Bu işlemi yaptıktan sonra süt kesilmeye ve pıhtılaşmaya başlayacaktır. Bundan sonraki işlemde ise temiz bir tülbentin içerisine koyarak süzün. Tülbentin içerisinde kalan kısım peynir olarak tüketilir. Alta kalan su ise ağzı kapalı bir kap içerisine alınarak buzdolabına konulur.

Tatlı Peynir altı Suyu Yapılışı:

Kaynayan sütün içerisine sirke ve limon eklemeden sütü maya ile mayalandırırsak bu sefer tatlı peynir altı suyu elde etmiş oluruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ