Ev Yapımı Yoğurt Nasıl Yapılır – Sert Yoğurt Tarifi

Ev Yapımı Yoğurt Nasıl Yapılır – Sert Yoğurt Tarifi

Sert Yoğurt Nasıl Yapılır?

Sert yoğurt nasıl yapılır?” bunun tarifini vermeden önce evde yoğurt yapılırken karşımıza çıkan bazı sorunlardan bahsedelim.


-------- Sponsorlu --------

Yoğurdum Cıvık Oldu

Yazın yoğurt yapılırken mayalanan kap fazla sarılırsa yoğurt cıvık olur. İnek sütünden yapılan yoğurt koyun, keçi ve manda sütünden yapılan yoğurda göre dama yumuşak olmaktadır. Bunun sebebi de yağsız sütten yapılan yoğurt yağlı yoğurttan yapılan süte göre daha yumuşak olmaktadır. Süt ne kadar yağlı olursa yoğurt o kadar sert olur. Yoğurdun sert olması için sütünüzün de koyu olması gerekmektedir. Yani sütün içerisinde ki su miktarının az olması gerekir. Bu nedenle sütü kaynatırken birkaç dakika daha fazladan kaynatmak gerekmektedir. Böylece içerisinde ki su oranı daha da azalacaktır.

Yoğurdum Çok Çabuk Ekşidi

Yapmış olduğunuz yoğurt cıvıksa daha çabuk ekşir. Bunun sebebi de ekşimeden sorumlu olan bakterilerin sulu ortamlarda daha hızlı büyümesidir. Bunu engellemek için sert bir yoğurt elde edilmeli ve tuz ekleyerek ekşime süresini uzatabilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

Sert Yoğurt Tarifi İçin Gereken Malzemeler

  • 1 litre süt
  • 1 fiske tuz (ekşimeyi önlemek için)
  • 1 tatlı kaşığı şeker (mayalanmayı hızlandırmak için)
  • 1 yemek kaşığı yoğurt (süzme yoğurt daha iyi sonuç vermektedir)

İlk olarak sütü tencereye alın ve ağzı açık olarak orta ateşte kaynatınız. Kaynadıktan sonra 10-15 dakika daha kaynatmaya devam ediniz. Sonrasında ocağı kapatarak sütün ılımasını bekleyeniz. Sütün fazla ılımaması gerekmektedir. Sütün içine serçe parmağınızı değdirdiğinizde ısıtacak kadar sıcak olması gerekmektedir. Bir kâseye suyu alınmış yoğurt, tuz ve şeker koyarak karıştırınız. Tencereden biraz su alarak kâseye dökün ve karışımla iyice karıştırarak tekrar bu karışımı tencereye dökünüz. Tencerenin hava almaması ve nemin dışarı çıkması için tel bir süzgeç ile kapatarak kenarını bir bezle sarınız. Daha sonra üzerini bir bezle örtünüz. Ancak yazın çok fazla sarmalamaya gerek yok hava sıcak olduğu için yoğurdun mayalanması için idealdir. Bu işlemden sonra 4 saat sonra yoğurda bakılarak bir sorun yok ise yoğurdunuzu bu dolabına kaldırabilirsiniz.

Çok sağlıklı İlikli Kemik Suyu Nasıl Yapılır?

Kaynak: Ne Gündem

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ