Ev Yapımı Fındık Ezmesi Nasıl Yapılır?

Ev Yapımı Fındık Ezmesi Nasıl Yapılır?

Evde fındık ezmesi yapmak oldukça basittir. İçerisine hiç bir koruyucu ve renklendirici eklenmediğinden diğerlerine göre daha sağlıklı diyebiliriz. Ayrıca, bazı şüpheli yağlar ile mısır şurubu gibi tatlandırıcıda ihtiva etmez. Fındık ezmesi hem kavrulmuş hem de çiğ fındık ezmesinden yapılabilir. Kavrulmuş olan fındıklardan yapılan ezme daha lezzetli olmaktadır.


-------- Sponsorlu --------

Tarif 1: Evde Fındık Ezmesi Tarifi için Malzemeler: 

-200 gram çiğ veya kavrulmuş fındık ( tarifte kavrulacak )

-5 Yemek kaşığı şeker

-200 ml ( 1 Su bardağı ) bitkisel sıvı yağ

200-250 gram fındık 180 dereceye ısıtılmış fırında yaklaşık 7-9 dakika kadar kavrulur. Daha sonra fırından çıkartılır ve biraz soğuduktan sonra mutfak robotu ile çekilir. İri parça kalmayıncaya kadar işleme devam edilir. İçerisine damak tadına göre 5 yemek kaşığı şeker veya 3 yemek kaşığı şeker ve 2 yemek kaşığı süzme bal eklenir. Şeker, esmer şeker de olabilir. Şeker eklendikten sonra robotta çekme işlemine devam edilir. Ardından 1 su bardağı kadar ( 200 ml ) sıvı yağ eklenir. Kullanılacak yağ, zeytinyağı, fındık yağı veya mısır özü yağı olabilir.  ( İstenirse bu aşamada bir iki yemek kaşığı kakao ve çok az miktarda vanilya da eklenebilir.)   Yağ eklendikten sonra robotta çekle işlemine devam edilir. Ardından kavanoz içerisine alınır.


-------- Sponsorlu --------

Tarif 2: Keçiboynuzlu Fındık Ezmesi Tarifi

Şekerden uzak durmak isteyenler veya azaltmak isteyenler için harika bir tariftir. Özellikle çikolata seven küçük çocukları hazır şekerli gıdalardan  uzak tutmak isteyenler için harika bir alternatiftir. Keçiboynuzlu fındık ezmesi için fındıklar robottan çekilir. İçerisine 2-3 yemek kaşığı aktarlardan bulunabilecek keçiboynuzu tozu eklenir ve tekrar robottan çekilir. Daha sonra 3-4 yemek kaliteli süzme bal da eklenir. Bal yoksa 3-4 yemek kaşığı esmer şeker eklenebilir. En son 150-200 ml ( 1 su bardağından biraz az ) yağ eklenir ve robottan çekme işlemine devam edilir. Çekme işlemi ne kadar uzun olursa oluşacak ezme o kadar kaygan ve pürüzsüz bir görünüme kavuşacaktır.

Not: Ceviz Ezmesi, kimyasal koruyucu içermediğinden buzdolabında ağzı kapalı bir şekilde saklanmalı ve su ile temas ettirilmemelidir.  Raf ömrü hazır olanlara göre daha kısadır.

Sağlıcakla Kalınız…..

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ