Bu besinler ölümcül hastalığa davet çıkarıyor

Bu besinler ölümcül hastalığa davet çıkarıyor

Uzmanlar, çoğumuzun mutfağından eksik etmediği neredeyse her gün tükettiğimiz ancak kansere davetiye çıkaran besinleri açıkladı.

MİKRODALGA FIRINDA PATLAMIŞ MISIR


-------- Sponsorlu --------

Patlamış mısır da lezzetli olmasının yanı sıra kansere sebep olabilen yiyecekler arasında. Araştırmalaragöre, hazır patlamış mısırların paketlemesinde kullanılan malzeme, PFOA içeriği ile karaciğer ve bağışıklık sistemine zarar verebiliyor. Normalde faydalı bir yiyecek olan mısır, mikrodalga fırında patlatıldığında kanser gibi hastalıkları davetiye çıkarabiliyor.

KONSERVE YİYECEKLER

Domatesin enfeksiyon direncini arttırdığını ve dolayısıyla kanserle savaştığını biliyoruz. Yine de yiyecekleri uzun süre muhafaza etmeye yarayan konservelerin içindeki Bisphenol A (BPA) maddesi, kansere sebebiyet verebiliyor. Canadian Cancer Society’nin araştırması, konserve domatesleri, kansere sebep olabilen yiyecekler listesine ekledi.

GDO’LU GIDALAR

Besinlerin raf ömrünü, lezzetini ya da içeriğini değiştirmek için DNA’larına yapılan müdahaleler, sağlığımız için de bir tehdit oluşturuyor. Araştırmalara göre, GDO’lu yiyecekler kanser, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları gibi birçok soruna sebep olabiliyor. Mümkün olduğunca organik gıdaları tercih etmek, kanser gibi hastalıklardan korunmak için elzem.

HİDROJENE YAĞLAR

Genellikle bitkisel yağlarda ve margarinlerde kullanılan yöntem, doymamış yağın daha fazla hidrojen emerek doymuş yağa çevrilmesine yadımcı oluyor. Kolesterolü ve damar tıkanıklığını tetikleyen bu yağlar, kalp hastalığı ve kanser gibi hastalıklara sebep olabiliyor.

YAPAY TATLANDIRICILAR


-------- Sponsorlu --------

Araştırmalara göre, obezite, diabet gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan tatlandırıcılar, birçok hastada kilo dengelemede fayda sağlamadığı gibi kansere de sebep olabiliyor. Tatlandırıcıların içinde genellikle kullanılan aspartame (NutraSweet) maddesi, migren ve beyin tümörü gibi hastalıklara sebep olabiliyor. Bal gibi doğal tatlandırıcıları kullanmak, kanser ve benzer hastalıklardan korunmak için faydalı olabilir.

ASİTLİ İÇECEKLER

Besin değeri olmayan ve yüklü miktarda fosfat, şeker ve kimyasal içeren bu içecekler, kanserin sebeplerinden biri olabilir. Yapay tatlandırıcılar ve renklendiriciler kullanılan bu içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmakta fayda var.

ORGANİK OLMAYAN SEBZE VE MEYVELER

Kanada Kanser Derneği’nin araştırmasına göre, sebze ve meyvelerde kullanılan zirai ilaçlar, lenfoma, cilt kanseri, akciğer kanseri gibi birçok kanser türüne davetiye çıkarıyor.

Bazı besinlerin yalnızca organik olanlarını tüketmek, kanserden korunmak için de büyük önem arz ediyor.

PATATES CİPSLERİ

Genelikle tatlandırıcı ve renklendirici kullanılan patates cipsleri de kansere sebep olan yiyecekler arasında. Fazla tuzlu olan ve yüksek oranda sodyum içeren bu yiyecekler, aşırı kilo alımına sebep olabileceği gibi kansere sebep olabiliyor. Atıştırmalık olarak meyveleri tercih etmek, kanser gibi hastalıklardan korunmak için faydalı olabilir.

SALAMURA EDİLMİŞ AŞIRI TUZLU BESİNLER

Mideyi ve bağırsakları etkileyen aşırı tuzlu gıdalar, yüksek oranda nitrata sahip. Vücutta kansere sebep olan nitrozaminlere dönüşen bu gıdalar, DNA’nıza zarar verebilir. Araştırmalara göre, geleneksel mutfağında bu türlü besinlere fazlaca yer verilen kişiler, mide kanseri riski taşıyor. Bu besinleri evde, tuz oranını kontrol ederek yapmak, kanserden korunmada sağlıklı bir alternatif olabilir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ