Anne Sütünü ve Kalitesini Artıran Besinler

Anne Sütünü ve Kalitesini Artıran Besinler

Bir annenin bebeğine verebileceği en güzel hediye hiç tartışmasız anne sütü. Ancak sütün miktarının yanısıra kaliteli olması da şüphesiz son derece önemli. Bu nedenle emzirme döneminde sağlıklı ve dengeli beslenmek olmazsa olmazların başında geliyor.

Bazı besinler var ki zengin bileşimleriyle, hem anne hem de bebekleri için tam da bu ihtiyaca cevap veriyor. Anne sütünün kalitesini daha da artırıyor. Peki o besinler neler?


-------- Sponsorlu --------

1- Yumurta:

Yumurta içeriğindeki zengin A, C ve E vitamini; iyot, fosfor ve çinko gibi mineralleriyle en önemli, en kaliteli protein kaynaklarından biri.Emziren annenin haftada 2-3 kere yağda yumurta olmamak şartıyla tüketmesi gerekiyor. Bebeğin büyüme ve gelişmesinde önemli bir yere sahip olan protein içeriği anne sütünde de bu şekilde artırılabiliyor.

2. Yoğurt:

İçeriğindeki mükemmel kalsiyum fosfor oranı ile vazgeçilmez bir besin yoğurt. Hem annenin bebeği ile paylaştığı mineral depolarını doldururken hem de bebeğin kemik ve diş sağlığı için son derece önemli bir rol oynuyor. Annenin enerji ihtiyacına göre günde 2 veya 3 bardak mutlaka yoğurt tüketmesi gerekiyor.

3. Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler:

Annenin emzirme dönemindeki beslenmesi doğrudan sütün içeriği ile ilişkili. Mevsimine uygun; ıspanak, semizotu, maydanoz, roka, tere, dereotu, nane, lahana, brokoli gibi yeşilliklerin tüketilmesi başta folik asit gibi birçok vitamine öncü oluyor ve ileride bebekte anemi görülme riskinin önüne geçilmesini sağlıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ