Zerdeçal Baharatını Kullanmadan Önce Mutlaka Okuyunuz…

Zerdeçal Baharatını Kullanmadan Önce Mutlaka Okuyunuz…

Zerdeçal tartışmasız en şifalı bitkilerin başında gelmektedir. Ona sarı rengini veren içinde barındırdığı curcumin, zerdeçalın birçok hastalığa iyi gelmesinin de en büyük sebebi. Yapılan çalışmalar, içerdiği curcumin sayesinde zerdeçalın 600’den fazla potansiyel tedavi edici özelliği olduğunu gösteriyor.


-------- Sponsorlu --------

Zerdeçalı beslenme düzeninin bir parçası haline getirmek gerekiyor fakat bunu yaparken aklınızda bulundurmanız gereken bir kaç noktayı sizinle paylaşmak istedik.

Curcumin vücut tarafından tam olarak sindirilemiyor

Curcumin vücut tarafından tam olarak sindirilemediği için onun tedavi edici özelliklerinde de efektif bir şekilde yararlanamıyoruz.

Zerdeçalı en etkili şekilde tüketebilmek için ipuçları:

Zerdeçal Nasıl Tüketilir? Zerdeçalı Neden Karabiberle Tüketmeliyiz?

Zerdeçalden tam fayda sağlamak için önemli bir nokta vardır. Bilindiği gibi zerdeçalın faydalarından bahsedilirken bu faydaları sağlayan etken madde curcumin ( kurkumin) isimli bir maddedir. Bu madde zerdeçal içerisinde ağırlıkça % 3 oranında bulunur.

Bu çok az bir orandır ve ham halde zerdecal tüketirken bu curcumin miktarının çok azı vücut tarafından emilir. Yapılan araştırmalarda, curcumin maddesinin etkisini arttıracak bazı maddeler tespit edilmiştir. Piperin adı verilen ve bildiğimiz karabiberin etken maddesi olan bu maddenin, curcuminin etkisini % 2000 oranında arttırabileceği tespit edilmiştir.

Ayrıca; curcumin yağda çözünebilen bir maddedir. Bu nedenle zerdeçal bitkisinden tam fayda sağlamak için yağlı yemeklere karabiberle birlikte eklenmesi uygun olur. Karabiberle birlikte zerdeçalin yağda bir süre beraber pişirilmesi de curcumin etkisini oldukça yüksek miktarda arttırmaktadır. Özellikle tavuk yemeklerinde zerdeçal ve karabiberin birlikte kullanılması ve bunun bir alışkanlık haline getirilmesi önemlidir.


-------- Sponsorlu --------

Türkiye’de yapılan bir araştırmada ise artık ameliyat olasılığı bulunmayan Akciğer kanseri bir hastaya klinik ortamda verilen curcumin ve kişinin diyet listesinde karabiber-zerdeçal karışımını kullanması ile 6 ay sonra hastada büyük oranda iyileşme sağladığı görülmüştür ve bu olay tıp tarihine geçmiştir!! ( Bu bilgiyi lütfen not edelim ve hayatın her anında elden geldiğince uygulayalım, insanlara aktaralım.)

Zerdeçalı faydalı bir yağ ile karıştırın

Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağ ile karıştırılarak tüketilen zerdeçal, lenf sistemi tarafından tüm vücutta dolaşır. Bu sürede de tüm faydalı etkileri vücut tarafından alınır.

Isı, zerdeçalın besin değerini arttırır

Curcumin her ne kadar faydalı olsa da yardımcı etkenler olmadan vücut tarafından emilmesi zor bir maddedir. Yemeklerde zerdeçal kullanmanın rolü burada devreye giriyor.

Yemek pişirirken yağına zerdeçal eklemek veya yemeğin kendisine pişerken eklemek, curcuminin tüm tedavi edici özelliklerini ortaya çıkaracaktır.

Özetlemek gerekirse;

Zerdeçalın faydasını tam olarak görmek istiyorsanız bu 3 şeyi yapmalısınız.

  • Zerdeçalı sıcak tüketin (yemeklere ekleyerek)
  • Taze çekilmiş karabiberle karıştırarak tüketin (faydalı değerleri %2000 artsın)
  • Zerdeçalı faydalı yağlarla karıştırarak tüketin (karaciğerdeki metabolik işlemlerden kurtulun)

Önerilen günlük zerdeçal tüketimi:

Kök zerdeçal: 1,5-3 gr

Toz zerdeçal: 1-3 gr

Uyarı: Mide ülseri ve çeşitli sindirim problemleri olanlar için dikkatle kullanılması gerekmektedir. Aşırı tüketimi emziren bayanlarda süt salgısını azaltabilmektedir. Ayrıca; satın alacağımız toz halindeki zerdeçalın mutlaka ağzı kapalı uygun koşullarda tüketiciye ulaştırılmış ürün olması önemlidir. Açıkta satılan ürünlerde bayatlama, etken maddelerin kaybı görülebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
  1. Kenan dedi ki:

    Çubuk tatçınınız varmı

BİR YORUM YAZ