Topuk Çatlağı için Kesin Çözüm

Topuk Çatlağı için Kesin Çözüm

Derinleşmiş topuk çatlakları bir çok kişi için rahatsızlık verici bir sorundur. Aşırı derece kuru ve çatlak topuklar, özellikle diyabet yani şeker hastalarında, fazla kilolu insanlar ile uzun zamanlarını ayakta geçirmek zorunda olan kişilerde görülen sorunlardan biridir.

Bu tip özel durumlarının dışında ise iklim koşulları, hastalık sebebiyle oluşan sağlıksız ciltler, susuz kalma, vitamin ve mineral eksiklikleri gibi birtakım durumlar ile ayakların düzenli olarak kremlenmemesi ve ayak, topuk bakımının ihmal edilmesi topuklarda çatlak oluşmasına sebep olabilir. Topuk çatlakları genellikle acısızdır, ancak derin yarıklar şeklinde görülen çatlaklar oldukça acı verir ve hatta kanamaya sebep olabilirler.


-------- Sponsorlu --------

Bir cilt problemi olarak adlandırılan topuk çatlaklarını evinizde yapacağınız birkaç hareketle tedavi edebilirsiniz.

Malzemeler

  • 4 su bardağı süt,
  • 2 paket kabartma tozu,
  • leğen,
  • havlu.

Malzemeleri temin ettiyseniz yapmanız gerekenleri anlatalım: Önce sıcak su ile ayaklarınızı yıkayın, Leğeni süt ile doldurun (sütün sıcaklığı ayaklarını ısıtacak kadar sıcak olmalıdır tahmini 25 derece), içine kabartma tozu ekleyin, 5-10 dakika kadar içinde kalan ayaklarınızı elinizle yavaş yavaş ovalayın. Sonunda ayaklarınızı ılık su ile durulayın ve ayak kremi uygulayın.

1 hafta içinde ayaklarınızdaki ölü deriler, parmak kenarlarındaki deriler yok olacak, topuk çatlakları giderek küçülecek, sağlıklı ayaklara kavuşacaksınız.

Ayak banyosunu ılık su ile doldurun ve bu işlemi su, topuklarınızın sonuna gelene kadar yapın. Eğer topuklarınızın yanı sıra ayaklarınızda da çatlamış, kuru ve pürüzlü bir deri varsa su doldurma işlemini ayaklarınızın tamamı suyun altında kalana kadar yapın. Böylece topuk çatlaklarınızla beraber ayaklarınızın tamamındaki çatlakları da tedavi etmiş olursunuz.


-------- Sponsorlu --------

Çatlamış topuklar için ayak banyosu uygulamasını akşamları işten dönünce yapmanız ve yaptıktan sonra iyi bir ayak nemlendiricisi ile ayaklarınıza masaj yapmanız topuk çatlaklarından daha kısa sürede kurtulmanızı sağlayacaktır.

Kaba doldurduğunuz suyun çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat edin. Topuklarınızda ya da parmaklarınızda ölü deri varsa çatlakların derinleşmesini engellemek için bu deriyi düzenli olarak almalısınız.

Topuk çatlakları için düzenli olarak bakım yapmanıza rağmen çatlaklar azalmıyorsa bir cilt doktoru ile görüşerek sizin için özel bir tedavi uygulamasını isteyebilirsiniz. Ayrıca piyasada sadece çatlamış topukların tedavisi için özel olarak üretilen kozmetik ürünleri bulmanız mümkün.

2. YÖNTEM

GLİSERİN, LİMON VE KARBONAT

Bu karışım çatlak topukların iyileşmesine yardımcı olur ve diğer çatlakların ve yarıkların gelişmesini önler.

YAPMANIZ GEREKEN NE?

Büyük bir kapta bol miktarda su, limon, gliserin ve karbonatı karıştırın. Bu ayak banyosunun keyfini yaklaşık 15 ila 20 dakika boyunca çıkarın, ardından kuru cildi çıkarmak için ovalayın. Eğer ayak banyosu içi zamanınız yoksa malzemeleri susuz karıştırın ve ayaklarınıza uygulayın. Bir çorap geçirin ve uyuyun. Ertesi sabah ayaklarınızı yıkayın ve kuru cildi çıkarmak için ovalayın. Bunu dört ya da beş gün boyunca tekrarlayın; kesinlikle iyileşme göreceksiniz. Yardımcı olabilecek bir diğer şey bal ve sudur. Sadece bir bardak balı suyla karıştırmanız ve 15 ila 20 dakika boyunca ayaklarınızı içine koymanız gerekir. Bu sırada ayaklarınıza masaj yapın, böylece karışımı tamamen emmesini sağlayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ