Tırnak Batmasından Sadece 9 Adımda Kurtulabilirsiniz…

Tırnak Batmasından Sadece 9 Adımda Kurtulabilirsiniz…

Çok Acır Biliriz: Tırnak Batıklarından Hızlıca Kurtulmak İçin Uygulamanız Gereken 9 Adım

Tırnak batması ya da batık, çok acı veren bir durumdur. Tırnağın deriye doğru büyümesiyle oluşur ve orada çeşitli iltihaplanmalar ve yaralar meydana gelir.


-------- Sponsorlu --------

Ancak olayın henüz başında müdahale etmemiz oldukça mümkün!

Öncelikle tırnak batması neden olur?

  1. Gün içerisinde ayağınızı sıkan ve rahatsız eden ayakkabılar giydiğinizde, bu dar ayakkabılar tırnaklarınıza baskı uygulayarak (özellikle de baş parmağınıza) beklenenden farklı bir biçimde uzamasını sağlar.
  2. Tırnaklarınızı uygun ve doğru şekilde kesmemek de batığa davetiye çıkaran faktörlerdendir. Tırnak kenarlarını deriye gömülmeyecek şekilde küt olarak kesmelisiniz.
  3. Tırnak mantarı şikayetiniz varsa bu durumda batığa dönüşebilir. Çünkü mantar olan tırnak kalınlaşır ve şekil değiştirir.
  4. Ufak tefek kazalar sonucu ayağınızı bir yere çarpmanız ya da bir yaralanma durumunda tırnak hasara uğrayabilir.

Gelelim tırnak batmasından kurtulma yollarına

Ayağınızı sık sık sıcak suda bekletin

Ayaklarınızı gün içinde en az 4 defa 15-20 dakika boyunca sıcak suda bekletin. Bu aşamada suyun içine tuz, sabun, şampuan ve antibakteriyel ilaçlar eklemenize gerek yok. Sıcak su tırnağınızı yumuşatmaya yetecektir.

Günde iki kez dezenfekte edin

Sıcak suda bekletme haricinde günde iki kez de batığınızı ve batığınızın bulunduğu ayağınızı dezenfekte edin. Bu aşamada normal sabun ya da antibakteriyel özellikli sabunlar kullanabilirsiniz. Ayağınızı ve batığınızı iyice yıkayıp nazik bir şekilde yumuşak bir havlu ile kurulayın.

Ayağınıza uygun ayakkabı seçin

Kadınlar yüksek topuklu ayakkabı giymekten bu dönemde vazgeçmeniz gerekiyor bununla birlikte dar kalıp ve sivri burun ayakkabılardan da! Batıklarınıza uygulayacağınız ekstra baskı derinize daha da girmesini sağlayacak bu da tedavi süresini uzatacaktır. Bu dönemde giyebilme durumunuz varsa açık ayakkabı, sandalet ya da rahat bir spor ayakkabı giyin.


-------- Sponsorlu --------

İlk tedaviyi evde yapabilirsiniz

Deriye batmış tırnağın en uç noktasını kaldırmaya deneyin. Kalkan tırnağı deriden ayrı tutmak adına arasına çok az pamuk yerleştirebilirsiniz bu işlem batan tırnağı o bölgeden uzaklaştırmaya yarayacaktır. Ayağınızı sıcak suda beklettikten hemen sonra araya koyduğunuz pamuğu biraz daha ileriye itin ve pamuğu her gün değiştirin. 7-15 gün içinde tırnağınız normal şekilde ve düzenle büyüyecek ve batma problemi geçecektir.

Doktor kontrolünde ağrı kesici kullanabilirsiniz

Batık problemi tedavisinde ya da iyileşme sürecinde her zaman kullandığınız ağrı kesicilerden destek alabilirsiniz. Burada önemli bir not ekleyelim: Doktorunuzun size uygun gördüğü bir ağrı kesici kullanın.

Yumuşak hareketlerle törpüleyin

Batığın olduğu parmağı ve tırnakları dezenfekte ettikten sonra yine steril olduğuna emin olduğunu küçük bir törpü ile batığı törpüleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta canınızı acıtmadan işlemi yapmanız. Sakin, yumuşak hareketlerle törpü işlemine 3 gün boyunca devam edip gözlemleyebilirsiniz.

Tırnaklarınızı oval şekilde kesmeyin

Yukarıda belirttiğimiz gibi yanlış tırnak kesimi de batığa neden olan faktörler arasında. Bu nedenle batık olan tırnağınız iyileşme sürecindeyken küt olarak düz şekilde kesmelisiniz. Bu kesme biçimini tüm tırnaklarınızda uygulayarak batıkların önüne geçebilirsiniz.

Tırnaklarınızı çok kısa ve dibinden kesmeyin!

Bu maddeye özellikle ünlem koymak istedik çünkü doğru bilinen bir yanlış da tırnakları (özellikle ayak tırnaklarımızı) keserken çok kısa ve dibe yakın noktadan kesmemiz… Bu deriye teması artırdığı için batık riskini de doğru orantıda artırıyor. Bu noktada tırnaklarınız deriden en az yarım ya da bir santim uzakta olmalı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ