Sigarayı Bıraktıran Fesleğen Aynı Zamanda Kalp dostu Kanser düşmanı!

Sigarayı Bıraktıran Fesleğen Aynı Zamanda Kalp dostu Kanser düşmanı!

Aromatik bir bitki olan fesleğen, çeşitli et ve sos yemekleri için baharat olarak sıklıkla kullanılıyor.

Tüketim geçmişi çok eski çağlara dayanan fesleğen en çok da mis gibi ferah kokusuyla biliniyor. Cam kenarlarında, bahçe, mutfak masalarının üzerinde minik bir saksı içindeki fesleğen ruhumuzu dinlendiriyor. Eski uygarlıklar tarafından “bitkilerin kralı”, “kutsal bitki” olarak adlandırılan bir fesleğen, sağlığımıza kazandırdığı faydalarla da büyük önem arz ediyor.


-------- Sponsorlu --------

Bunun yanında geleneksel tıpta ise; kronik gastrit ve mide ağrıları, sinir, stres gibi psikolojik sorunlar için bir çare olarak fesleğeni kullanılmaktadır. Ayrıca sedatif, diüretik ve antiseptik özellikleri de bilinmektedir.

Ateş düşürücüdür!

Fesleğenin içerdiği öz yağlar onu mucizevi iyileştirici özelliklere sahip bir bitki haline getirmektedir. Çünkü fesleğen eşsiz bir antibiyotik ve antiseptiktir. Zararlı bakterilerden ve mantar enfeksiyonlarından vücudu koruyan fesleğen, enfeksiyonlar nedeniyle oluşan ateşi de düşürmek için oldukça etkili olabiliyor. Aslına bakılırsa ateş başlı başına bir hastalık değil, vücudun hastalıklarla mücadele ettiğinin göstergesi olan bir belirtidir. Mikrop öldürücü özelliği yüksek olan fesleğen de tüm patojenleri ortadan kaldırarak ateş sorununu çözebilmektedir.

Solunum yollarının sağlığını korur!

Fesleğeni bir kez koklamak bile çoğu zaman nefesimizi ferahlatır. Çünkü fesleğen; kamfen, öjenol ve sineol gibi bileşenleri bünyesinde barındırdığı için virüs, bakteri ve mantar enfeksiyonlarını tedavi edebiliyor. Bununla birlikte, solunum yolu tıkanıklığı yaşandığı durumlarda, boğaz ve soluk borusu enfeksiyonlarında kısa süre içinde rahatlama sağlayabiliyor. Bu bağlamda hem kronik hem de akut bronşit dahil olmak üzere hemen hemen her çeşit solunum yolu sorununu tedavi etmede fesleğen oldukça etkilidir.

Kardiyovasküler sağlığı artırır!

Fesleğenin; Beta-karoten ve karotenoidler gibi antioksidan türleri bakımından zengin olan bir bitkidir. Dolayısıyla da diğer faydalarının yanı sıra kalp sağlığını da desteklemektedir. Bu mucizevi bitki, başta kalbi ve genel olarak tüm vücudu sadece serbest radikallerin hasarına karşı korumakla kalmaz, aynı zamanda kandaki zararlı kolesterolleri vücuttan atar. Bu sayede, arterlerde zararlı plakların oluşumu engellenir ve kan dolaşımı hızı da artar. Fesleğen kan damarları ve kasların gevşemesini sağlayarak kişinin kalp spazmları geçirme riskini oldukça azaltır. Çünkü magnezyum bakımından da zengindir.

Bağışıklık sisteminin dostudur!

Vücudun hastalıklara yakalanma sebebi bağışıklık sisteminin güçsüz kalması, kendini koruyamamasıdır. Güçlü bağışıklık sistemi demek, daha az hasta olmak ya da hiç hasta olmamak demektir. Bu bağlamda fesleğen de bağışıklığı artırmak için oldukça faydalı bir bitkidir. Yapılan bir araştırmaya göre, taze fesleğenin düzenli olarak tüketilmesi bağışıklık sisteminin etkili bir şekilde korunması anlamına geliyor. Vücudun enfeksiyonlarla mücadele edebilmesinde fazlasıyla etkili olan fesleğen, 20 tane destekçi kimyasal içermektedir. Bu sebeple de soğuk algınlığı ve grip gibi çok sık yaşanan rahatsızlıkları da hem önleyici hem de var olanları ortadan kaldırıcı, bunlara sebep olan virüsleri yok edici özellik gösterir.


-------- Sponsorlu --------

Sindirim sisteminin tüm işlevlerini düzenler!

Fesleğen, çok güçlü bir anti-inflamatuardır ve dolaysıyla da gastrointestinal sistemin (mide, bağırsak) doğru çalışmasını teşvik eder. Fesleğenin sindirim sistemiyle ve sindirim organlarıyla ilgili tüm rahatsızlıklarda tedavi edici etkisi bulunmaktadır.  Bu bağlamda; iltihaplı bağırsak hastalığı (IBD), şişkinlik, su tutma, iştah kaybı, mide krampları, asitli reflü, sindirim güçlüğü, mide gazı, mide krampları ve kabızlık gibi sindirim sistemi bozukluklarının pek çoğu fesleğen sayesinde doğal olarak tedavi edilebilir. Çünkü fesleğen, bu özellikleri verecek anti-enflamatuar olarak hareket öjenol adı verilen bir maddeye sahiptir.

Fesleğenin sindirim sistemine faydaları konusunda; asitlerin dengelenmesi ve vücudun uygun pH seviyesinde kalmasına yardımcı olduğunun da altını çizmekte fayda vardır. Fesleğen, aynı zamanda da zararlı bakterilerin neden olduğu sindirim sistemi hastalıkları azaltır, giderir. Bununla birlikte sağlıklı bakterilerin ise bağırsak mikro florası içinde gelişmesine, artmasına yardımcı olarak sindirim ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ancak fesleğenin en bilindik faydası mide solucanları veya parazitleri öldürücü özelliğidir.

Fesleğen yağının faydaları

Fesleğenden elde edilen uçucu yağ;

 • Baharatlı et, sosis, domates, macunlar, ketçap, turşu ve sirkeler gibi çeşitli gıdalara ilave edilerek tüketilmektedir.
 • Diş macunları ve gargaralara, bazı parfümlere de ekleniyor.
 • Fesleğenin böcekleri ve sinekleri uzaklaştırıcı bir kokusu olduğundan fesleğen yağı da bu alanda kullanılıyor.
 • Fesleğen yağı topikal olarak cilde masaj yapmak için kullanılıyor. Bu sayede hem varsa ağrılar hafifliyor hem de cilt ve saça parlaklık kazandırılıyor.
 • Zamanla ve ilerleyen yaşla birlikte ciltte oluşan renk tonu eşitsizliklerini gidermek için de fesleğen yağı kullanılmaktadır.
 • Akne ve cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için de fesleğen yağı faydalıdır.
 • Fesleğen yağı doğal bir sindirim toniği özelliği gösterir. Bu bağlamda gaz giderici özelliklere sahip olduğu için, hazımsızlık, kabızlık, karın krampları ve gaz tedavisi için oldukça etkilidir. Mide ve bağırsakta oluşan gazın kısa sürede yok eder.
 • Soğuk algınlığı ve grip ile ilişkili ateşi rahatlatır.
 • Öksürük gidericidir, astım, bronşit ve sinüs enfeksiyonlarını tedavi etmek için de kullanılır.
 • Antibakteriyel özellikleri sayesinde kesikler, yaralar, deri enfeksiyonları için faydalıdır.
 • Mesane enfeksiyonlarını doğal olarak giderir.
 • Viral enfeksiyonları önler ve giderir.
 • Serinletici, ferahlatıcı bir etkisi vardır. Bu sebeple de sinir gerginliği, zihinsel yorgunluk, melankoli, migren ve depresyon tedavisinde faydalıdır. Düzenli kullanımda zihinsel gücü ve netliği artırabilir.
 • Analjeziktir, ağrıyı azaltır. Bu sebeple de genellikle artrit, yaralar, yaralanmalar, yanıklar, çürükler, yara izleri, spor yaralanmaları, burkulma ve baş ağrılarının tedavisinde kullanılır.
 • Oftalmik özelliktedir ve yorgunluktan kanlanmış gözleri rahatlatır.
 • Mide bulantısını durdurur, kusmayı önler.
 • Arı, böcek ve yılan sokmaları nedeniyle oluşan ağrıyı ve kaşıntıyı tedavi edebilir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ