Sebze ve Meyveler Nasıl Saklanmalı?

Sebze ve Meyveler Nasıl Saklanmalı?

Sebzeler Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Sebze ve meyve alış verişlerini genellikle haftalık olarak semt pazarlarından veya marketlerden yaparız. Bu ürünleri saklarken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları olduğunu hatırlatalım. Hangi ürünü nasıl bir kapta muhafaza edeceğiniz, ya da hangi meyveyle sebzenin yan yana saklanması ya da saklanmaması gerektiği, yıkayarak mı yoksa yıkamadan mı, poşet içinde ya da poşetsiz mi saklamanız gerektiği önemli detaylardan birkaçıdır.


-------- Sponsorlu --------

Yeşil Yapraklı Sebzeler ve Otlar Nasıl Saklanmalı?

Yeşil yapraklı sebzeler mümkün olduğunca kısa sürede tüketilmelidir. Lahana, karalahana, pazı ve Çin lahanası buzdolabında bir haftaya kadar saklayabileceğiniz yapraklı sebzeler arasındadır. Bu sebzeleri dolaba olduğu gibi de koymanızda sakınca yoktur. Maydanoz, dereotu, tere, roka, kıvırcık marul, ıspanak, semizotu gibi yaprakları gevşek olan sebzeler ıslak olarak satıldığından çürümeleri çok hızlı olabilir. Hemen pişirmeyecekseniz bu yeşil sebzeleri hava almayan kaplarda aralarına kağıt havlu koyarak muhafaza etmeniz mümkündür. Ara sıra sararma olup olmadığını ve kaptaki nem oranını da kontrol ederseniz yeşil sebzelerinizi bir haftaya kadar saklayabilirsiniz. Burada hatırlatmamız gereken önemli bir husus var hanımlar; yeşil yapraklı sebzelerinizi kağıda sarıp saklayacaksanız yanında elma ve muz olmamasına özen gösterin. Çünkü bu iki meyve yeşil yapraklı sebzelerin çabuk çürümesine sebep olacaktır.

Maydanoz gibi çabuk bozulan sebzeler için bir yöntem de, yapraklı sebzeleri iyice yıkayıp kağıt havlu ile kurulayın ve  iyice kuruduktan sonra kağıt havluya sarıp buzdolabı poşeti içine koyarak saklayın.


-------- Sponsorlu --------

Meyveler Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Meyvelerin çoğu buzdolabında en az 4 gün dayanabilir. Elma, armut, ayva, portakal, limon ve mandalina gibi meyveler daha uzun sürede dayanabilirler. Karpuz, kavun gibi meyveleri kesmediğiniz sürece dışarıda bekletebilirsiniz. Ancak kestikten sonra mutlaka buzdolabına koymanız gerekmektedir. Şeftali, kayısı, kiraz, erik gibi meyveleri diğerlerine göre daha hızlı çürüyebilecekleri için dolabın üst raflarına koymanız doğru olacaktır. Çürüme olduğu zaman gözünüze daha kolay çarpacak ve bozulan meyveyi diğerlerinden rahatça ayırabileceksiniz. Elma, nektar, kayısı, armut, domates, erik kavun gibi meyve ve sebzeleri diğer sebze ve meyvelerin yakınına koymamanızda fayda vardır. Saldıkları etilen gazı başka ürünlerin çürümelerini hızlandıracaktır.

Kök Sebzeler Nasıl Saklanmalı?

Kök sebzeleri uzun süre saklamak için buzdolabına koymanıza gerek yoktur. Patates, soğan, yer elması ve sarımsak gibi sebzeleri oda sıcaklığında, karanlık bir yerde hava alacak bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Bu sebzeleri önceden yıkamak doğru değildir, sadece kullanacağınız zaman yıkamalısınız. Özellikle nişastalı sebzeler buzdolabında saklandığında tatları değişeceğinden, oda sıcaklığında ve ışık almayan bir yerde korunmaları doğru olacaktır. Turp, havuç, pancar gibi kök sebzeler yıkanarak satıldıkları için buzdolabında kese kağıdında veya havlu peçeteye sarılarak bir kap içerisinde saklanmalıdır.

Sebzeler Nasıl Saklanmalı?

Yeşil yapraklı ve kök sebzelerin dışında kalan sebzeleri buzdolabında mümkünse hava alan bir poşet içinde saklayabilirsiniz. Mısırı saklamanız gerekiyorsa kabuğuyla bırakmanız daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.

Yumuşak Meyveler Ve Mantar Nasıl Saklanır?

İnce kabuklu, kabuksuz ve yumuşak meyveler ve mantarları saklamak biraz zordur. Kolayca çürüyebildiklerinden bu ürünleri kese kağıdı içinde tek sıra halinde ya da aralarına havlu kağıt koyarak birkaç kat şeklinde saklayabilirsiniz. Örneğin çilek ve yaban mersini 5-6 gün dayanabilir. Ancak ahududu ve böğürtlen gibi meyveler en fazla 2-3 gün saklanabilir. Mantarı da aynı şekilde uzun süre muhafaza etmek zordur, en fazla 2-3 gün dolapta tutabilirsiniz. Bu tür meyveleri ve mantarları buzdolabına kaldırmadan önce kesinlikle yıkamamalısınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ