Saksıda Maydanoz Yetiştirmek Hakkkında

Saksıda Maydanoz Yetiştirmek Hakkkında

Saksıda Maydanoz Yetiştirme Hakkında 

Kendine has muhteşem kokusu ve yemeklere kattığı eşsiz lezzet sayesinde maydanoz bitkisi en çok tükettiğimiz ve bu sebeple evlerde yetiştirdiğimiz bitkilerin başında gelmektedir. Kolay yetiştirilebilir olması sebebiyle, oldukça ucuz olmasına rağmen hanımlar maydanozu evlerde yetiştirmeyi tercih ediyorlar. Maydanozun kökü uzun süreler toprağın altında kaldığından çok yıllık bir bitki grubuna girmektedir. Otsu bir bitki olduğundan gövdesi kalınlaşıp odunlaşmaz. Ülkemizde düz yapraklı ve kıvırcık yapraklı olmak üzere iki çeşit maydanoz yetiştirilmektedir. Lezzetinden ötürü düz yapraklı olan daha çok tüketilmektedir. Akdeniz Bölgesi’ne ait bir bitki olan maydanoz, tüm ılıman iklimlerde kolayca yetişmektedir. Maydanoz bitkisi, yarı gölgeli ve ışık alan yerleri çok sever. Balkonda maydanoz yetiştirmek için köşeli saksılar daha çok tercih edilmektedir. Maydanoz her tür toprakta yetişebilir değişik verimlerde yetiştirilebilir. Özellikle derin saksılarda çok iyi sonuç alınmaktadır.


-------- Sponsorlu --------

Evde Saksıda Maydanoz Nasıl Yetiştirilir?

Evinizde saksı içinde maydanoz yetiştirmek istiyorsanız, öncelikle saksınızı toprakla doldurduktan sonra, maydanoz tohumlarınızı saksının her tarafına eşit gelecek şekilde serpiştirin. Üzerine sadece maydanoz tohumlarını ince bir tabaka halinde örtecek kadar toprak serpin. Hafifçe bastırdıktan sonra spreyli bir sulama aletiyle sulamaya başlayın. Bu süreç biraz uzun sürecektir. Çünkü maydanoz en geç çimlenen bitkilerden biridir. Fısfıs yardımıyla suladığınız takdirde maydanoz tohumları yerinden oynamayacak ve saksının dibine inmeyecektir. Maydanoz tohumlarının ortaya çıkması 30-40 günü bulabilir. Sabırlı bir şekilde her gün fısfıs ile sulama yapın. Maydanozlarınız 5 cm civarına geldikten sonra, sulama işini toprak kurudukça yapabilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

Maydanoz saksınızı kışın, güneş gören bir pencerenin iç tarafına yazın ise balkonunuzun uygun bir yerine koyabilirsiniz. Maydanoz suyu çok seven bir bitki olduğundan toprağını sürekli nemli tutarsanız çok iyi gelişecek ve yaprakları iri, canlı olacaktır. Bitkinizi yetersiz suladığınız takdirde maydanozlarınız bodurlaşacak ve yaprakları küçülüp sararacaktır.
Maydanozlarınız 20-30 gün sonra toplanıp yenilebilecek hale geleceklerdir. Bu bitkiyi toplarken ne çok ucundan ne de çok derinden kesmemeniz gerekmektedir. Bu tekrardan verim vermesi açısından önemlidir. 10 günde bir toplanmasında fayda olacaktır. Aksi takdirde yapraklarında kartlaşma ve  sertleşme olabilir. Rengi ve kokusu da gideceğinden aromatik özelliğini de kaybedecektir.

Maydanoz yetiştirirken aralarda büyüyen yabani otları da kökünden temizlerseniz, yeni çıkmaya başlayan maydanozlarınız topraktan daha çok besin alacağından verimi artmış olursunuz.
Orta boy bir köşeli saksı ve biraz toprakla maydanozunuzu evde yetiştirip yemeklerinize, salatalarınıza ilave edebilir; kendi ellerinizle yetiştirmiş olduğunuzdan lezzetine doyamayabilirsiniz.

Saksıda Maydanoz Yetiştirmek için Püf Noktaları: 

Maydanoz Hangi tür toprağı sever? Maydanoz her toprak yapısında belirli verimde yetişir ancak gevşek ve gübreli topraklarda daha iyi yetişebilir.

Filizlenme sürecini hızlandırmak için, tohumları bir süre hafif sıcak sabunlu su içinde 1 saat kadar bekletilebilir. Burada amaç alkali ortamda tohum kabuklarını zayıflatarak çabuk filizlenmesini sağlamaktır.  Daha sonra tohumlar temiz su ile iyice yıkanıp sabundan arındırılır ve damacana suyu içerisinde bir gece bekletilir. Daha sonra örneğin yağlı bir kağıt üzerinde tohumlar kurumaya bırakılır ve kuruduktan sonra ekime artık hazırdır.

Maydanoz derin bir saksı içinde daha rahat gelişme imkanı bulacaktır.

Kışın ev içinde, yazın ise balkonda tutulabilir. +20 derecede her türlü yetişir.

Yılın her ayı dikilebilir ancak eylül, ocak ve nisan ayları her nedense daha çok tercih edilir. Her ne olursa olsun ilk filizlenme aşamasında saksının yeri ılıman olmalıdır. Ne kavurucu sıcak ne de soğuk olmalıdır.

Maydanoz suyu çok sever bu nedenle sulama konusuna önem verilmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ