Muşmula Nedir? Muşmulanın Faydaları

Muşmula Nedir? Muşmulanın Faydaları

Öncelikle Muşmula Nedir? 

Organik Doktorum – Döngelezgil ya da beşbıyık olarak da bilinen muşmula meyvesi gülgiller ailesine üyedir. Bilimsel adı ise; Mespilus germanica olan bu meyve İngilizce’de Medlar olarak  dabilinir.  Dilimizde yunanca karşılığı olan  Mousmouliaisminden gelmiştir. Meyvenin alt bölgesinden beş adet çıkıntılı bir kısım olduğundan beşbıyık adını almıştır.


-------- Sponsorlu --------

Türkiye’de meyvenin ekşi tadından dolayı yüzde bıraktığı ifade muşmula suratlı deyimi şeklinde literatüre girmiştir. Muşmula meyvesinden reçel yapılmakta ayrıca bu meyve ile bazı tatlılar hazırlanabilmektedir. Turşusu yapılabilmekte bazı tatlılarda da kullanılmaktadır.

Yabani muşmula ve alıç ağacına ve ayva ağacına muşmula aşılanabilir ve yetiştiriciliği bu şekilde yapılabilmektedir. Bazı verilere göre ise yabani kızılcık ağacına ve yabani armut ağacına da aşılandığı söylenmiştir. Ülkemizde en fazla Ege bölgesinde yetiştirilmektedir. Talep az olduğundan günümüzde yetiştiriciliği daha çok köylerde yapılmaktadır. Ekim-Kasım  aylarında hasadı yapılmaktadır.

Muşmulanın Faydaları Neler?

Lif, karbonhidrat, A-B1-B2-C vitaminleri ile potasyum mineralince zengindir. Ayrıca, düşük şeker içeriğinden dolayı şeker hastaları tarafından tavsiye edilmektedir. Ayrıca çok düşük kalorili bir meyvedir. Muşmulanın kalorisi, 100 gram muşmula sadece 47 kaloridir. Zengin lif içeriği ve düşük kalorisinden dolayı diyet yapanlar için ideal meyvelerden birisidir. İçeriğindeki pektin kaynağı nedeniyle kolesterol düşürücü etkisi de vardır.


-------- Sponsorlu --------

Zengin bir C vitamini kaynağıdır. Soğuk algınlığı için faydalıdır ve demir emilimini arttırarak kansızlığa karşı da fayda sağlayabilir. Muşmulanın yaprağının ve ağaç kabuğunun da bir takım faydaları vardır. Yapraklarının anti-inflamatuar ( enfeksiyon yok edici ) ve sıkılaştırıcı özellikleri vardır. Ayrıca yaprakları kaynatılarak böbrek taşlarına iyi geldiği söylenmiştir. Tansiyon düşürücü etkisi vardır aynı zamanda bağırsaklarda oluşan iltihaplanmaya karşı da iyi geldiği söylenir. Gözler içinde faydalı olan muşmula yaprakları ile birlikte kaynatılıp romatizmalı bölgelere lapa halinde sürüldüğünde iyi gelebileceği belirtilmiştir.

Ayrıca; bazı kaynaklarda; böbreklerden kum ve taşların dökülmesine yardım ettiği, ince bağırsak iltihabına, ishale ve dizanteriye karşı faydalı olduğu, sinirleri güçlendirdiği, lumbago ve nikrist gibi sorunlara fayda sağladığı belirtilmiştir. Bilimsel bir açıklama olmamakla birlikte düşük önleyici özelliklerinin olduğu belirtilmiştir.

Muşmula Nasıl Yenir?

Yabani beşbıyık bahçe muşmulasına göre daha küçük olur. Bu meyvenin içinde sertleşmiş tohumlar bulunmaktadır. İlk toplandığında buruk-ekşi bir tadı vardır. Bir süre bekletildiğinde ( bir hafta gibi ) ise yumuşar ve kendine has lezzeti kazanır.

Bir önceki haberimizde Çorabınıza Pul Biber Dökünce neler olabileceği hakkında ilginç ve faydalı bilgi verilmiştir. Tıklayınız.!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ