Limonlu Su ile Tedavi Edebileceğiniz 9 Sağlık Problemi

Limonlu Su ile Tedavi Edebileceğiniz 9 Sağlık Problemi

Eğer uyanınca içtiğiniz ilk içecek kahve ise, bu rutininizi değiştirmek isteyebilirsiniz.

Her sabah bir bardak limonlu ılık su içmek, vücudunuza yapabileceğiniz en faydalı şeylerden biri olabilir. Limon, sindirim siteminizi, bağışıklık sisteminizi ve hatta vücudun toksinlerden arınma sürecini destekleyen antioksidanlarla, vitaminlerle ve diğer besin maddeleriyle doludur. Düzenli olarak lilmonlu su tüketmek, birçok sağlık sorununundan doğal yoldan kurtulmaya yardımcı olur.


-------- Sponsorlu --------

1. Limonlu su, grip ve soğuk algınlığını iyileştirmeye yardımcı olur

Limonda, doğal bir antioksidan olan ve bağışıklık sistemini güçlendirerek grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkları savuşturmaya yardımcı olan C vitamini bulunur. Limonun antibakteriyel özelliği, vücuttaki zararlı bakterilerin yok edilmesini ve dolayısıyla iyileşmeyi sağlar.

2. Limonlu su, iltihaplanmayla savaşır

İltihaplanma (enflamasyon), en çok asidik ortamda oluşma eğilimdedir. Limon, vücudun asitlik seviyesini nötralize ederek şişmeyi azaltmaya ve önlemeye yardımcı olur.

3. Limonlu su, enerjiyi ve ruh halini yükseltir

Eğer öğleden sonra enerjiniz düşerse ve ruh haliniz olumsuzlaşırsa, kahve yerine limonlu su içmeyi deneyin. Kahve içmek önce enerjiyi artırsa da, daha sonrasında enerji seviyesinde düşüşe neden olur. Diğer taraftan limonlu su, olumsuz yan etkiler olmadan ruh halinizi ve enerjinizi yükseltir. Ayrıca, limon kokusunun stres seviyesini düşürdüğü gösterilmiştir.

4. Limonlu su, sindirime yardımcı olur

Limon suyunun atomik yapısı, midede bulunan sindirim sıvılarının yapısına benzerlik gösterir. Limon suyu içmek, karaciğeri safra üretmesini tetikler, dolayısıyla yiyeceklerin vücutta ilerlemesini sağlar. Limon suyu hazımsızlığı azaltır ve mideyi rahatlatır.

5. Limonlu su, vücudu toksinlerden arındırır


-------- Sponsorlu --------

Limon suyunda bulunan asitler, vücudun yiyeceklerde bulunan besin maddelerini daha yavaş bir şekilde işlemesini sağlar. Bu sayede, yani yiyeceklerdeki besin maddelerinin yavaşça kana salınması sayesinde, kandaki insülin seviyesi stabilitesini korur. Limon suyu karaciğerdeki zararlı maddeleri vücuttan atarak vücudu ve cildi toksinlerden arındırır.

6. Limonlu su, kilo vermeye yardımcı olur

Yapılan araştırmalar, limonda bulunan polifenol antioksidanların, kilo alımını önemli ölçüde azalttığını ve insülin direncine iyi geldiğini göstermektedir.

7. Limonlu su, yüksek kan basıncını düşürür

Limon suyunda, yüksek kan basıncını, baş dönmesini ve mide bulantısını azaltmaya yardımcı olan K vitamini bulunur. Limonlu su bu sayede zihinsel ve bedensel rahatlama sağladığı için, yüksek kan basıncı, stres ve kalp sorunlarından muzdarip olanlar için ideal bir içecek olma özelliği taşır.

8. Limonlu su, böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olur

Limonda bulunan sitrik asitin böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Sitrik asit alımını artırmak, vücutta yeni kalsiyum taşlarının oluşması ihtimalini azaltır. Limonlu su içmek, vücudun hem daha fazla sitrik asit almasını sağlarken hem de su alımını yükselterek böbrek taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

9. Limon suyu cilt sorunlarıyla mücadele eder
Limon suyu, cilt sorunlarını tedavi etmede doğal bir antiseptik işlevi görür. Güneş yanığı ve arı sokması ağrılarını azaltmak, akne veya egzamaya bağlı iltihaplanmayı ve kızarıklığı hafifletmek için cildinize limon suyu uygulayabilirsiniz. Limon aynı zamanda yaşlanma karşıtı işlevi de görür ve kırışıklıkları azaltmak, siyah noktaları temizlemek ve cilde doğal ışıltısını geri kazandırmak için kullanılabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ