Kurban Bayramı Sonrası Yumuşak Kavurma Tarifi

Kurban Bayramı Sonrası Yumuşak Kavurma Tarifi

Yumuşak Et Kavurması için Püf Noktaları

1-) Tuz en son atılmalıdır. Ocaktan almadan 5-10 dakika önce tuz atılabilir.
2-) Bir iki gece buzbolabında dinlendirilmiş et daha yumuşak pişer.
3-) Tarifte yazdığı gibi et önce orta/yüksek ateşte bir süre pişer ve rengi değiştikten sonra kısık ateşte pişmelidir.


-------- Sponsorlu --------

Nedeni kızgın ateşte etin dış kısmı pişerek kabuklaşır ve içteki suyun dışarı çıkmasını engeller. Yavaş pişerse et suyunu salarak hem küçülür hem de sertleşir.

4-) Etin pişirilmeden önce yıkanması ve süzülmesi tavsiye edilir.
5-) Bazı tariflerde et; yoğurt veya süte yatırılmakta veya bir iki gece kekik gibi baharatlarla marine edilmektedir. Etin tadının orjinal kalmasını istiyorsanız bu yöntemi denemeyin.

Yumuşak Kavurma için Malzeme Listesi ( Dana Eti için )

1 kg dana kuşbaşı
1 baş orta büyüklükte kuru soğan
3-4 diş sarımsak
Bir miktar sıvıyağ


-------- Sponsorlu --------

Kavurma Tarifi

Öncelikle yeteri büyüklükte tavanın içine kavurmalık kuşbaşı konur ve ocağın altı açılarak içerisine hiç bir şey karıştırmadan orta ateşte sürekli karıştırılarak pişirme işlemine geçilir. Etlerin rengi değişmeye başlayınca ve et suyunu bırakmaya başladığında sıvı yağ ilave edilir. Ardından ocağın altı kısılarak ara ara karıştırmaya devam edilir. Bu şekilde yaklaşık yarım saat-kırk dakika kadar pişirilmesi gerekir. Eğer suyunu çekerse içerisine bir fincan kaynar su atılabilir.

Soğan ve sarımsaklar soyulurlar, soğanlar dörde bölünür ve soyulmuş sarımsaklar ile birlikte etin içerisine atılır ve ocağın altı kısık vaziyette pişirilmeye başlanır. Ara ara etin durumuna bakılarak karıştırılır. Et suyunu çekerse aynı şekilde kaynar su azar azar ilave edilir. Etler istediğiniz kıvamda ve yoğunlukta piştikten sonra biraz tuz atılır ve bir kaç dakika kadar karıştırılarak pişirilir.

Not: Eğer, kavurmayı etin kendi yağından yapmak isterseniz, önce yağlı kısımları tencereye atın ve yağın erimesini sağlayın  ardında oluşan kıkırdakları tencereden alıp, eti tencereye ilave edin ve yukarıdaki işlemi devam ettirin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ