Korona Virüsü Odaklanıp Gribi İhmal Etmeyin..!

Korona Virüsü Odaklanıp Gribi İhmal Etmeyin..!

Çoğu insan gripten iki haftadan daha kısa sürede kurtulabilse de, bazı yüksek riskli kişilerde ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Aynı anda hem grip hem de Covid-19’a yakalanmak ise adeta bir felaket olur. Bu sebeple aşısı olan ve engellenebilen gribi aradan çıkarmak tehlikeyi azaltır.


-------- Sponsorlu --------

Koronavirüs bize yaklaştıkça düşündüğümüz ve yapabildiğimiz tek şey en etkili aşı yayılana kadar bu virüsten kendimizi korumak. Öte yandan kendini son derece iyi koruyan ya da koruduğunu zannedenlerin de Covid-19’a yakalandığını duymaya başladık.

Virüse nasıl maruz kaldıklarına dair hiçbir fikirleri yok. Gribe ve Covid-19’a neden olan virüsler aynı şekilde bulaşıyor. Eğer bir şekilde kendini koruyanlar Covid-19’a yakalanıyorsa, gribe yakalanması da olası. Unutmamak gerekiyor ki risk grubundakiler için grip de Covid-19 kadar tehlikeli.

RİSK VARSA GRİP AŞISI OLUN

Çoğu insan gripten iki haftadan daha kısa sürede kurtulabilse de, yüksek riskli kişilerde ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Ayrıca, astım veya kalp hastalığı gibi sağlık sorunları olanlarda belirtiler daha da kötüleşebilir. Özellikle risk grubundakiler için aynı anda hem grip hem de Covid-19’a yakalanmak felaket olabilir. Bu sebeple aşısı olan ve engellenebilen gribi aradan çıkarmak tehlikeyi azaltabilir.


-------- Sponsorlu --------

Risk altındakilerin grip aşısı olması çok önemli. Bunlar da;
 * Kronik hastalığı olanlar
 * Bağışıklık sistemi zayıf olanlar
 * 50 yaş üstü yetişkinler
 * 2 yaş altı çocuklar
 * Hamile kadınlar

COVID-19 İNSANLARDAN HAYVANLARA BULAŞIYOR

Yeni koronavirüsün yayılmaya başlamasının ardından, evcil hayvanlardan virüs kapma korkusu başladı. Bu sebeple birçok kedi ve köpek evden atıldı. Ancak evcil hayvanlardan insanlara koronavirüs bulaştığına dair şu ana kadar hiçbir kanıt bulunamadı. Sanılanın aksine kanıtlar evcil hayvanlara virüsün insanlardan bulaştığını gösteriyor. Şimdilik evcil hayvanlarda SARS-CoV-2’nin etkileri kesin olarak bilinmiyor. Hayvanlar üzerindeki etkileri de Covid- 19’un sırlarından. Siz yine de tüylü dostlarınız için önlem almayı ihmal etmeyin.

* evcil hayvanların ev dışındaki insanlarla veya diğer hayvanlarla etkileşime girmesine izin vermeyin.
 * Diğer hayvanlarla veya insanlarla etkileşime girmelerini önlemek için dostlarınızı kapalı alanda tutun.
 * Köpekleri insanlardan ve hayvanlardan en az 1.5 metre uzakta olacak şekilde tasmalı gezdirin.

Corona’lı hasta ile aynı evde yaşamın 10 önemli kuralı! Detaylar için Tıklayınız


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ