Kanserin Baş Düşmanı Acı Yemek

Kanserin Baş Düşmanı Acı Yemek

Kanserin baş düşmanı olan acı biber süper kahraman gibi imdada yetişiyor. Türk mutfağında birbirinden lezzetli acı yemeklerin olduğu da göz önünde bulundurulursa kanseri önlemek imkânsız görünmüyor. Acı biberin içerisinde yer alan maddeler kanserli hücreleri yerle bir ediyor.

Dünyada özellikle Meksika ve Hint mutfağında tercih edilen acıbiber Türkiye’de de Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde vazgeçilmez lezzetler arasındadır.  Özellikle isot adı verilen kırmızı acı biber başı çekmektedir. Her derde deva olan kırmızı acıbiber özellikle kansere meydan okuyor. İngiltere’de yapılan bir araştırma da bunu doğrular nitelikte. Acı biberin içerisinde yer alan “kapsaisin” maddesi birçok tümörün büyümesini ve kanserli hücrelerin yayılmasını engelliyor. Bu madde enerji üretmekle sorumlu olan hücreye yani mitokondriye saldırıp kanser hücrelerini yok ediyor. Ayrıca birçok derde de deva oluyor.


-------- Sponsorlu --------

Ağrılara birebir

Düzenli acı biber tüketimi beynin endorfin salgılamasını sağlayabilir. Endorfinin ise morfine benzer bir ağrı kesici etkisi gösterebilmektedir. Birçok ağrı ve sancıyı dindirme de acı biber tüketimine başvurulabilir. Ayrıca vitamin deposu olması ve kolesterolü düşürmesi açısından da acı biber tüketimi oldukça önemlidir.

Mide rahatsızlığı olanlar dikkatli olmalı


-------- Sponsorlu --------

Acı biber tüketecek kişilerin midesi ve bağırsakları sağlam olmalıdır. Eğer herhangi birinde rahatsızlık varsa acıbiber tüketiminden kaçınmak gerekir. Çünkü acı biber ülser, gastrit, hemoroit gibi rahatsızlıkların hastalık şiddetini ve ağrıları arttırabilir.

Acı biberle yağ yakımı

Acı biber açlığı bastırır ve tokluk hissi oluşturur. Kapsaisin maddesi mide be bağırsak hareketlerini hızlandırarak metabolizmayı oldukça aktif halde getirir. Ayrıca toksin attırması ve ödem söktürmesi de diğer faydalarındandır. Vücut ısısını arttırması ise özellikle kış aylarında meydana gelen üşüme hissini de epeyce azaltır.

Birçok hastalığa şifa oluyor

Bronşiti önlemede etkili olan acıbiber, soğuk algınlığı belirtilerini hafifleterek ağrıların da azalmasına yardımcı oluyor. Kolesterolü vetrigliseriti düşürmeyi sağlıyor; kötü huylu kolesterolü ise azaltmada etkisini gösteriyor.

Acı biber kan dolaşımını hızlandırarak cildi gençleştiriyor. Kan şekerini dengeliyor. Eklem iltihabına bağlı ağrıları hafifletiyor. Acı biberin en büyük faydalarından biri ise kansere meydan okuduğu gibi felç ve kalp krizine karşı da kişiyi korumasıdır.

Kabızlıktan Kurtulmanın ve Yaşamamanın En Etkili 10 Yolu için Tıklayınız..!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ