Kalsiyum Deposu Yumurta Kabuklarının Faydaları

Kalsiyum Deposu Yumurta Kabuklarının Faydaları

Kadrini Kıymetini Bilemediğimiz Kalsiyum Deposu Yumurta Kabuklarını Kullanmanın 9 Kolay Yolu

Kadrini kıymetini bilemeyip çöpe attığımız kalsiyum deposu yumurta kabukları artık yararlı bir şekilde hayatınıza girebilir. %95’i kalsiyum karbonattan oluşan yumurta kabuğu zengin içeriğiyle kalsiyum ihtiyacınızın karşılanmasında büyük rol oynayacak.

Yumurta Kabuklarının Biriktirilmesi


-------- Sponsorlu --------

Yemeklerden sonra ortaya çıkan yumurta kabuklarını bir torbanın içine koyup buzdolabında saklayın. Merak etmeyin onları çiğ yemenizi beklemiyoruz. Yeteri kadar yumurta kabuğu biriktiğinde sıradaki işleme geçmek için hiçbir engel kalmıyor.

Potansiyel bakterileri ve sağlık risklerini ortadan kaldırın

Biriktirdiğiniz kabukları, potansiyel bakterileri ve sağlık risklerini ortadan kaldırmak için 10 dakika kaynatın. Bu işlem bir hayli önemli çünkü söz konusu hayvandan insana geçebilecek bakteriler olduğunda işleri sıkı tutmakta fayda var. Kaynama suyuna biraz da sirke ekleyerek daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Fırını yaklaşık 100 dereceye ısıtın

Suyunu süzüp kuruttuğunuz kabukları yaklaşık 100 derecede ısıttığınız fırına atın ve 10 ila 15 dakika arasında pişirin. Fırından çıkardığınız yumurta kabuklarını mutfak robotuna veya blendera atıp ince toz haline gelene kadar öğütün. Ara sıra kontrol ederek keskin bir kabuk parçası kalmadığından emin olun! Bu işlem de bittikten sonra tariflerinizi kalsiyum bombasına çevirecek malzemeniz hazır! Ancak günde 1 çay kaşığından fazla tüketmenin sakıncalı olduğunu da belirtelim.

Serin ve kuru yerde saklayın

Tariflerde kullanmak üzere toz haline getirdiğiniz yumurta kabukları, saklama kaplarında veya üstü streç filmle kapatılan kaselerde saklanabilir. Eğer buzbolabı kullanmak o an için mümkün değilse, seçtiğiniz yerin serin ve kuru olmasına özen gösterin. Şimdi hazırladığınız yumurta kabuklarını nerelerde kullanabileceğinize bakalım.


-------- Sponsorlu --------

Ekmeklerinizin besin değeri artacak

Dışarıdaki katkı maddelerinden sıkılıp kendi ekmeğini kendi yapmaya başlayanlardansanız yumurta kabukları ekmeklerinizin besin değerini bir hayli arttıracak. Hamuru yoğururken içine 1 çay kaşığı yumurta kabuğu koymanız yeterli. Siz bu değerli sırrı paylaşana kadar kimse yumurta kabuğu yediğini fark etmeyecek.

Pizzalar kalsiyumla şenlenecek

Birbirinden farklı sebzelerle hatta ananasla bile zenginleşmeye müsait olan pizzalarınız da yumurta kabuklarıyla gelen kalsiyumdan paylarını alacak. Tıpkı ekmek hamuruna yaptığınız gibi yoğurma esnasında pizza hamuruna 1 çay kaşığı yumurta kabuğu eklemek yeterli. Ekmek ve pizza hamurundaki yöntemi hemen hemen bütün hamur işlerinde kullanabilirsiniz.

Yumurta kabuğu bahçe tarımı için ideal

Yumurta kabuğu, içerdiği yüksek kalsiyum nedeniyle harika bir gübredir. Özellikle yetişme döneminde kalsiyum isteyen domates gibi bitkiler için biçilmiş kaftan. Domatesi ekmeden önce dibine ekleyeceğiniz bir miktar toz yumurta kabuğu domateslerinize ihtiyacı olan kalsiyumu fazlasıyla verecek. Yumurta kabuğunu yetişme döneminde kalsiyuma ihtiyaç duyan her bitki için kullanabilirsiniz.

Zararlı hayvanları bitkilerinizden uzak tutacak

Bu amaç için kullanılacak yumurta kabukları toz haline getirilmez, ufak parçalar halinde kırılır. Daha sonra bu parçaları bitkilerinizin dibine serperek sümüklü böcek, salyangoz ve diğer yumuşak gövdeli hayvanları bitkilerinizden uzak tutabilirsiniz.

Tavuklarınız yumurta kabuğuna bayılacak

Kendine ait küçük bir kümese ve sevimli tavuklara sahip olan şanslı azınlık içinde yer alıyorsanız bu yöntem tam anlamıyla size hitap ediyor. Toz haline getirdiğiniz yumurta kabuklarını tavuk yemine karıştırarak kümes hayvanlarınızın kalsiyum ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Bu yöntem kalsiyum açısından zengin olan istiridye kabuğu bulmakla kıyaslandığında hem daha kolay, hem de daha ekonomik.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ