İbrahim SARAÇOĞLU Bahar Alerjisinden Korunmanın Yolları

İbrahim SARAÇOĞLU Bahar Alerjisinden Korunmanın Yolları

Bahar Alerjisinden Korunmanın Yolları? Bahar alerjisine Yakalanmamak İçin Ne Yapılmalı? Bahar Alerjisine Ne İyi Gelir? Bahar Alerjisine Bitkisel Çözüm

Bahar aylarının yaklaşmasıyla beraber çocuklar, arkadaşlar, insanlar güzel havayı değerlendirmek için piknik alanlarına, bahçelere veya parklara gidip kitap okumakta ve eğlenmektedirler. Fakat bu güzel günler astım hastaları için ise tam bir kâbusa dönüyor.


-------- Sponsorlu --------

Bahar aylarında polenlerin artmasıyla beraber sürekli nükseden grip ve nezle hali tekrar kendini göstermeye başladı. Halk arasında bahar alerjisi, saman nezlesi ya da alerjik nezle olarak bildiğimiz bu rahatsızlığa ‘’Alerjik Rinit’’ denilmektedir.

Grip ve nezle hali çocuklarda bir türlü geçmiyor aksi halde ilerledikçe öksürük, iltihaplı burun akıntısı ve baş ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Durum ağırlaştıkça çocuklar sinüzit tanısı da alabilmektedirler.

Bahar Alerjisi Nedir?

Bulunduğumuz ortam ya da çevre de nefes alma sırasında bir alerjenin burnun iç yüzeyine yapışması sonucu bahar alerjisi oluşmaktadır. Alerjik Rinit özellikle bahar aylarında görülmekte olup polenlerden kaynaklanmaktadır. Bahar aylarında çiçeklerin açması ile beraber polenler atmosfere yayılmaktadırlar.

Bahar alerjisi olan hastalar bu mevsimde alerjik oldukları maddelerle çok sık karşılaşabilirler. Büyük çapa sahip olan polenler çoğunlukla göz ve burun bulgularına sebep olmaktadırlar. Burnun en önemli görevi havayı süzüp, ısıtmak ve nemlendirmesidir. Yani bu durumda polenler burundan geçerken süzülerek burun duvarlarına yapışmaktadırlar. Burun duvarlarına yapışınca o bölgede mikrobik olmayan alerjik iltihap gelişir.


-------- Sponsorlu --------

Bahar Alerjisinden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Bahar alerjisinden korunmanın yolları şunlardır;

 • Sigara içmeyin ve içilen yerlerden uzaklaşın.
 • Polenli ve tozlu ortamlarda bulunmayın. Bu ortamlarda bulunmak zorunda kalıyorsanız mutlaka maske takınız.
 • Sabah çok erken saatlerde ve akşam saatlerinde polen çok fazla olacağı için bu saatlerde dışarı çıkmayınız.
 • Bahar mevsiminde polenler uçuşacağı için pencerelerinizi ve kapılarınızı kapalı tutunuz. Rüzgârlı havalarda dışarı çıkmamaya çalışınız.
 • Göz çevrenize ve burnunuzun dış kısmına ince bir tabaka halinde vazelin sürerek polenlerin oraya yapışmasını ve burnunuzun içine girmesini önleyebilirsiniz.
 • Bulunduğunuz ortamın nemlendirilmesine özen gösterin.
 • Klimalar için alerjenleri tutan filtreler alın ve her ay bu filtreleri değiştiriniz.
 • Klima alırken hava değişimi yaparken dışarıda ki havayı kullanmayan içerdeki havayı kullanarak temizleyen özel klimaları tercih ediniz.
 • Evinizde tüylü bitki ya da hayvan beslemeyiniz.
 • Yatmadan önce saçlarınızı yıkayın ya da duş alınız.
 • Bahar ayında açık havada çamaşırlarınızı kurutmayınız. Ceket ve şapkalarınızı daha sık yıkayınız.
 • Yünlü ve tüylü battaniyeler yerine sentetik ve pamuklu olanları tercih ediniz.

Kaynak : Ne Gündem

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ