Feridun Kunak Muz Sirkesi

Feridun Kunak Muz Sirkesi

Dr. Feridun KUNAK hocanın anlatımıyla, Uykusuzluk çekenlere, Alzheimer Hastalarına Hafıza Güçlendiren, Akıl Sağlığı için Mükemmel Ginkgo Bilobalı Muz Sirkesi…

GİNKGO BİLOBALI Muz Sirkesi için Malzemelerimiz;

  • 4 Adet Orta Büyüklükte Muz
  • 1 Fincan Zeytin Yaprağı
  • 1 Fincan Ginkgo Biloba
  • 1 Çay Bardağı Sirke
  • 1 Çorba K. Kaya Tuzu
  • 4 Lt İçmelik Su

Muz Sirkesi Tarifi

Sirkemizi yaparken ithal değil yerli muz tercih edilmesi önemle hatırlatılmaktadır. İlk olarak cam kavanozun içerisine yıkanan tüm muzları ikiye bölerek kabuklarıyla ezerek atıyoruz. Sonra Alzheimer rahatsızlığına çok iyi gelen Ginkgo Biloba yapraklarını ilave ediyoruz. Daha sonra üzerine zeytin yaprakları ilave edilir. Her iki yaprağında kavanozun içerisine kırarak ve ezerek koymaya özen gösterilir. Sonra yukarıda belirtmiş olduğumuz miktarda su karışımın üzerine aktarılır. Son olarak üzerine kaya tuzu ve mayalanması için piyasada satılan herhangi bir sirke içerisine eklenir. Daha sonra ağzını sıkıca kapatarak serin bir yerde 15-20 gün kadar bekletip belirli aralıklarla karıştırıp süzerek sabah bir fincan akşam bir fincan olmak üzere içilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu sirkenin bir diğer faydası depresyona giren kişilerin rahatlamasına yardımcı olmaktır.


-------- Sponsorlu --------


-------- Sponsorlu --------

ALZHEİMER Hastalığı için Bitkisel Çaylar

1. Çay Tarifi: Bir bardak kaynar suyun içerisine 1 tutam karabaş otu atılır ve bir dakika kaynatılıp, bir dakika bekletildikten sonra içilir.

2. Çay Tarifi: Bir bardak kaynar suyun içerisine 1 tutam Ginkgo Biloba yaprağı ezilerek atılır ve bir dakika kaynatılıp, bir dakika bekletildikten sonra içilir. Dr. Feridun KUNAK hocamıza göre, Alzheimer Hastalığından kurtulmanın diğer bir çaresi bolca havucun soymadan tüketilmesidir.

Hafızayı Güçlendirmek için Bitkisel Çay

Bir bardak kaynar suyun içerisine 1 tutam biberiye otu atılır ve bir dakika kaynatılıp, bir dakika bekletildikten sonra içilir.

Kolesterol için Bitkisel Çaylar

1. Çay Tarifi: Bir bardak kaynar suyun içerisine 1 tutam yeşilçay bitkisi atılır ve bir dakika kaynatılıp, bir dakika bekletildikten sonra içilir.

2. Çay Tarifi: Bir bardak kaynar suyun içerisine 1 tutam zeytin yaprağı ezilerek toz halinde atılır ve bir dakika kaynatılıp, bir dakika bekletildikten sonra içilir.

Kaynak: Ne Gündem

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ