Eğer Zencefili Bu Yöntem İle Denerseniz

Eğer Zencefili Bu Yöntem İle Denerseniz

Zencefil birçok faydayı bünyesinde bulunduran besinler arasında yer almaktadır. Şifa kaynağı olarak gösterilmektedir. Çok eski tarihlerden beri zencefilin faydaları bilinmekte ve sürekli kullanılmaktadır.


-------- Sponsorlu --------

Zencefil mayalı besinlerdendir. Laktik asit üretmektedir. Laktik asit üretmek için bir fermantasyon süreci lâzımdır. Bu süreç içinde besinler pek çok faydalı enzimlerin ve vitaminleri de kendisiyle beraber getirebiliyor. İnsanlar mayalı besinler tükettiklerinde sindirim sistemi için faydalı bakterilerileri vücutlarını almış oluyorlar.

 

Böyle olduğunda ise besinlerin sindirimleri daha kolay gerçekleşebiliyor. Enzimler ve vitaminlerle beraber probiyotikler mayalı besinlerle vücuda girmektedir. Bu probiyotikler antikor üretilmesini sağlayarak bağışıklık sisteminde güçlendirmektedirler. Bu sayede pek çok hastalığa karşı direnç sağlanmaktadır.

 
Zencefilin iltihap atılması, çeşitli hastalıkların tedavisi, hatta kötü huylu tümörlerin tedavisinde çok mühim görevleri bulunmaktadır. Bunların dışında yüksek tansiyon, mide bulantısı, baş ağrısı gibi hastalıkları geçiren zencefil kalp krizi riskini de büyük ölçüde azaltıyor.
Vücuda pek çok faydası olan zencefilli kullanmak içinde pek çok yöntem vardır. Bazı karışımlar ile zencefille güzel tatlar verebilir ve daha zevk ile kullanabilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

Tarif 1: Mayalı Zencefil
Mayalı zencefilli hazırlamak için gerekli olan malzemeler
-Bir yemek kaşığı zerdeçal
-Bir yemek kaşığı tuz
-Taze sıkılmış limon suyu
-Temizlenmiş, soyulmuş ve dilimlenmiş zencefil kökü
Mayalı zencefilin hazırlanışı
İlk olarak zencefili 15 dakika kadar suyun içerisinde bekletin. Beklemenin ardından Zencefilin kabuğunu bir kaşık yardımı ile kazıyın. Daha sonra limon suyunu ilave edin ve zencefilin tamamını limon suyunun içerisine batırın. Limon suyu içerisindeki zencefilin üzerine tuz ve zerdeçalı ekleyip bekleyin. Daha sonra karışımı bir kavanozun içerisine alınır ve ağzını sıkıca kapatın. İki hafta boyunca oda sıcaklığında kavanoz içerisindeki karışımın mayalanmasını bekleyin. Mayalanan zencefilden tam anlamıyla faydalanmak istiyorsanız birisini pişirmeden çiğ olarak tüketmeye dikkat etmelisiniz.

Tarif 2: Şekerli Zencefil
Şekerli zencefil hazırlamak için gereken malzemeler
-İki yemek kaşığı rendelenmiş zencefil kökü
-İki yemek kaşığı şeker
-½ Bardak su
-Orta büyüklükte bir cam kavanoz
Şekerli Zencefilin Hazırlanışı
Su ve şeker bir kap içerisine karıştırılır. Daha sonra diğer malzemeler ilave edilir ve bir bez ile kabının ağzı kapatılır. İçerisinde hava girmeyecek şekilde muhafaza edilir. 24 saat boyunca karışım saklanır. 24 saatin sonunda kavanozun içerisinde bulunan malzemelerin hiçbirini şişmemesi gerekmektedir. Bir hafta boyunca bekletilen karışım içerisindeki zencefil hazır hale gelecektir. Bir haftada olduktan sonra karışımın içine bir bardak su ilave ederek mide rahatsızlığınız da kullanabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ