Diş Ağrısına Birebir Kedi bıyığı otu

Diş Ağrısına Birebir Kedi bıyığı otu

İçeriğindeki antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özellikler nedeniyle şişkinlik ve ağrı tedavisinde kullanılan kedi bıyığı otu diş çürüklerinin neden olduğu dayanılmaz ağrıları gidermede destek ol

Kedi bıyığı otu nedir, hangi hastalıklara iyi gelir?


-------- Sponsorlu --------

Diyet yapanlara bu bitki tavsiye edilir. Kedi bıyığı otu da idrar söktürücü olduğu için idrar akışını arttırarak sudan kilo verilmesine yardımcı olur. Bu bitki aynı zamanda gut hastalığında da etkilidir.

Kurutulmuş yaprak çay poşetleri, özütler, tabletler ve kapsüller şeklinde bulunabilen kedi bıyığı otunun faydalarını şöyle sıralayabiliriz;

Detoks Etkileri

Kedi bıyığı otu da idrar söktürücü olduğu için idrar akışını arttırarak sudan kilo verilmesine yardımcı olur.

İdrar Söktürücü Özellikleri

Diüretik terimi idrar akışını arttıran madde anlamına gelir. Bu bitkide bulunan sinensetin ve tetrametoksi-flavon maddelerinin, damar duvarlarının kaslarını rahatlatarak idrar akışını arttırdığına inanılmaktadır. Yapılan araştırmalarda bu bitkinin idrar söktürücü etkisini göstermiştir.

Hipertansiyonu Önleyici Etkileri


-------- Sponsorlu --------

Kedi bıyığı otunun kan basıncını düşürücü etkisi olduğuna inanılmaktadır. Bu etkinin, bitkinin yapraklarında bulunan “Methylripariochromene A” maddesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Çalışmalar bu maddenin damar genişletici bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda kalp debisini azaltır ve idrar akışını arttırır. Bu özelliklerin yüksek tansiyon tedavisinde faydalı olduğuna inanılmaktadır. Potasyum, sodyumun etkilerini azaltmada yardımcı olur. Bu nedenle kedi bıyığı otunda bulunan yüksek potasyum içeriği de hipertansiyon tedavisinde faydalıdır.

Enflamasyonu Önleyici Etkileri

Geleneksel tıpta şişme ve ağrıları rahatlatma amacıyla kullanılmıştır. Bu bitkinin yaprakları diş çürüklerinin neden olduğu acıdan kurtulmak için bir lapa olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca dövülerek lapa haline getirilir ve şişmeyi rahatlatmak için kullanılabilir. Antimikrobiyal özellikleri nedeniyle, idrar yollarındaki iltihabın belirtileri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. İdrar söktürücü olması böbrek taşları ve safra taşlarının temizlenmesinde de yarar sağlamaktadır.

Bu arada Güneydoğu Asya’da kan şekeri seviyeleri ve kolesterolü düşürmek için kullanıldığı da bilinmektedir.

Not: Bu tür bitkisel yöntemleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ