Demirhindi Nedir Nasıl Kullanılır?

Demirhindi Nedir Nasıl Kullanılır?

Demirhindi Meyvesi

Öncelikle demirhindi ağacı hakkında biraz bilgi verelim. Demirhindi ağacının meyvesi Hint hurması olarak da bilinmektedir. 150 yıl kadar yaşayabilen ağacın uzunluğu 25 metre yüksekliğe kadar ulaşabilmektedir.


-------- Sponsorlu --------

Demirhindi ağacının meyvesinin şekli ve yapısı keçiboynuzuna benzemektedir. Ağaç genellikle Hindistan, Sudan, Meksika ve Senegal taraflarında yetişmektedir. Meyvenin şekli keçiboynuzuna benzemekle birlikte rengi de koyu kahve tonlarındadır.

Demirhindi ağacının meyvesinin faydalarının MÖ 4. Yüzyılda Mısırlılar ve Yunanlılar tarafından keşfedildiği ve şifaları için kullanıldığı bilinmektedir. Baklagiller familyasından olan demirhindi meyvesinin oldukça fazla kullanım alanı bulunmaktadır.

Demirhindi Meyvesinin Kullanım Amaçları

Alternatif tıp olarak tabir edilen bitkisel kürler aracılığı ile hastalara şifa olacak karışımlar arasında oldukça yaygın olarak kullanılan demirhindi, özellikle Afrika’da fillerin sakinleştirilmesi, hatta uyutulması amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tohumu, yaprağı ve meyvesi kullanılabilen demirhindi Osmanlı’da ateş düşürerek rahatlama sağlaması amacıyla ve susuzluğu giderme amacıyla kullanılmaktaydı. Meyvelerinin etli kısımları öğütülerek baharat şeklinde yemeklerde kullanılmaktadır.

Baharat olarak kullanımı Asya mutfağında yaygın olarak görülmekte olup, ekşi aroması ile farklı lezzetlerin oluşmasını sağlamaktadır. Yararları olduğu gibi fazla tüketildiğinde tüm bitkisel kökenli kürlerde olduğu gibi demirhindi zararları da ortaya çıkabilir.


-------- Sponsorlu --------

Demirhindi Meyvesinin Tüketim Şekli

Demirhindi meyvesinin tüketimi için günümüzde kullanım kolaylığı için şerbet formuna getirilip satıldığı bilinmektedir. Demirhindi şerbeti farklı bitki ve baharatların karışımından elde edilen içecektir.

Osmanlı padişahları tarafından beğeniyle tüketildiği bilinmektedir. Demirhindi kaynatıldıktan sonra 10 dakika suyun içinde bekletilir ve süzülür. İçerisine damak zevkinize göre şeker, bal, karanfil, tarçın gibi tatlandırıcıları eklerseniz lezzetli şerbetiniz hazır hale gelecektir.

Şerbet özellikle Ramazan ayında susuzluk giderici olarak tercih edilmektedir. Besleyici, susuzluğu giderici ve vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minareleri eksiksiz karşılayıcı olarak bu lezzetli şerbet sıklıkla tüketilebilir.

Demirhindinin Metabolizma Üzerindeki Faydaları

Demirhindi meyvesinde belki de vücudumuzun ihtiyacı olan tüm vitaminlerin bulunduğunu söylesek doğru olur. Bununla birlikte protein, pektin ve şeker de demirhindi meyvesinde bulunan bileşenlerdir.

Boğaz ağrılarından vücuttaki iltihabın uzaklaştırılmasına kadar oldukça fazla kullanım alanı bulan demirhindi faydaları arasında içeriğindeki vitaminler ve mineraller sayesinde kanser önleyici olması en önemli faydasıdır.

Bir Önceki Haberimiz Olan; Kemik Suyunun Faydalarını Mutlaka Okumanızı Tavsiye Ederiz. Tıklayın..!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ