Çok Fazla Tuz Tükettiğimizde Başımıza Gelecek 4 Felaket!

Çok Fazla Tuz Tükettiğimizde Başımıza Gelecek 4 Felaket!

Siz halâ 3 beyazdan uzak durmuyor musunuz?

Bizim memleketin ağız tadıdır elbet, yemekleri biraz tuzlu severiz.

En basit öğrenci evi salatasından, makarnasından anne eli değmiş imam bayıldılara, karnıyarıklara, yazarımız Rick T Cartman’ın pek sevdiği taze fasulye yemeğinden yoğurda (memleketten gelecek ama o da), anneden ziyade ninelerimizi hatırlatan (onlar çok daha başarılı, çok daha tecübeli bu hususta) yaprak sarmaya, …


-------- Sponsorlu --------

Ve pek tabii tüm et yemeklerine kadar.

Neredeyse her yemeğimize tuz koyuyoruz biz. Son büyük ihracatımız Nusret Gökçe de tuz dökme stiliyle ünlü olmadı mı zaten? 🙂 Gel gelelim hepimizin hayatında en az bir kere duyduğu bir deyiş de var: ”Üç beyazdan uzak duracaksın; Tuz, Şeker, Un.”

Aslında bu söz de artık yeterince eski, yeterince kültürümüzle iç içe geçmiş durumda halbuki. Ama her nedense sağlığımıza değil, ağız tadımıza daha düşkünüz biz. Eh, bu düşkünlüğümüzün elbette bir takım sonuçları var…

Uzun dönemi ele aldığımızda, çok tuzlu yeme alışkanlığımız Warwick Üniversitesi‘nde yapılan araştırmaya göre beyin kanaması ve kalp-damar hastalıkları risklerini arttırıyor.

Bir de kısa dönem etkileri var bu lezzetli beyazın.

Kısa dönem derken, birkaç ayda ortaya çıkan etkilerden bahsetmiyoruz. Gündelik hayatta başınıza gelen şeyler yazımızın konusu; vücudunuzun aslında size çok tuz yediğinizi söylemeye çalıştığı, sizin bir türlü anlayamadığınız etkiler.

İşte o etkiler; ”fazla tuz bizi gündelik hayatta nasıl etkiler?”


-------- Sponsorlu --------

1.İnatçı baş ağrıları

Baş ağrısının yüksek tansiyonla doğru orantılı olduğunu hepimiz biliyoruz… Fazla tuz tüketiminin yüksek tansiyona sebep olduğunu da biliyoruz… Yine de bir türlü dinmeye baş ağrılarımızı tuz ile ilişkilendirmiyoruz. Daha nasıl bir işaret bekliyoruz ki vücudumuzdan!?

Haftalık tıp dergisi BMJ’de yayınlanan araştırma durumu bilimsel olarak da açıklamış: Günde 3500 miligram sodyum tüketen (yaklaşık 8 buçuk gram tuz) bir insan, günde 1500 miligram (yaklaşık 3.6 gram tuz) tüketenlere göre yaklaşık 3 kat daha fazla baş ağrısı çekiyor.

2.Sürekli susamak

Deniz suyu içersek daha çok susayacağımızı, deniz suyundaki tuzun bizi daha da susattığını onlarca Hollywood filminde gördük, öğrendik, ezberledik… Gel gelelim, sürekli susamamızı bir türlü çok tuz tükettiğimize bağlayamadık.

Çok tuz tükettiğimizde beynimiz vücudumuzdaki tuz/su oranının arttığını farkeder, bu yüzden ağzımız dahil her yerden su çekerek tuzu dengelemeye çalışır. Bu yüzden susuzluk hissederiz, bu yüzden ağzımız sürekli kurur.

3.Bilinç bulanıklığı

Fazla tuzun dehidrasyona sebep olduğundan bahsettik, dehidrasyonun beyin fonksiyonlarını etkilediğini, temiz düşünebilmeyi engellediğini de eklemeyi ihmal etmeyelim!

Akademik tıp dergisi Journal of Nutrition‘da yararlanan araştırmalara göre dehidrasyon özellikle kadınlarda hafıza, konsantrasyon ve hızlı tepki verebilme gibi algısal fonksiyonlarda yavaşlamaya sebep oluyor.

4.Sık sık tuvalete gitmek

Son olarak en başa belası: Sık sık işemek!

Vücudumuza aldığımız fazladan tuzu atmak için böbreklerimiz fazla mesai yapar. Bu da hem vücudumuza sürekli olarak su kaybettirir, hem de normalden çok daha sık tuvalete çıkmamıza sebep olur…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ