Çiğ Yoğurdu-Hıdırellez Yoğurdu Nedir?

Çiğ Yoğurdu-Hıdırellez Yoğurdu Nedir?

Çiğ Yoğurdu Nedir?

Tamamen Türk kültürüne has bir yoğurt mayalama tekniğidir. Tarihi çok eskilere gider ve Orta Asya’dan Anadolu’ya taşındığı söylenir. Günümüzde hala Yörük kültürünün önemli bir parçasıdır. Çiğ yoğurdu Hıdırellez yoğurdu olarak bilinir. Her yıl Mayıs ayının 6. günü, Hıdırellez günüdür ve bugün sabahın erken saatlerinde doğada var olan çiğ damlaları alınarak bu damlalardan yoğurt elde edilir. Nazar değmemesi amacıyla üzerine çörek otu ekilir. Elde edilen çiğ yoğurdu herkese ikram edilmez, çoğunlukla akrabalara ikram edilir yada dağıtılır.


-------- Sponsorlu --------

Bilimsel olarak ise çiğ damlaları içerisinde sütün mayalanmasını sağlayacak bakterilerin var olmasından dolayı, çiğ damlalarından yoğurt elde etmek mümkündür.


-------- Sponsorlu --------

Çiğ Yoğurdu Nasıl Yapılır?

Sabahın erken saatlerinde, henüz gün ağarmadan otların üzerinde biriken çiğ taneleri bir tabağa toplanır. 1 kilo süte 3 yemek kaşığı çiğ suyu eklenerek çiğ yoğurdu elde edilir. Bu yoğurt her mevsimde toplanan çiğ damlaları ile olmuyor maalesef ve bu durum yüz yıllardır tecrübe edilmiştir. Yılda sadece Hıdırelleze denk gelen üç gün boyunca mümkün olmaktadır. Yörük inanışına göre ilk yoğurt, ağaç dallarında oluşan çiğ damlalarının bu mevsimde süte akmasıyla oluşmuştur.

Ayrıca bu yoğurttan elde edilen hamur ekmek mayası olarak bir yıl boyunca bir sonraki hıdırelleze kadar kullanılabilmektedir.

Bir Önceki Haberimiz Olan; Siyez Buğdayı ve Siyez Bulgurunun Çok Önemli Faydaları için Tıklayınız.!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ