Buzdolabına konulduğundan tadı bozulan besinler…

Buzdolabına konulduğundan tadı bozulan besinler…

Buzdolabına konulan çoğu besinin aslından soğukta durması sakıncalı olabiliyor. Bu besinler buzdolabına konulduğu anda tadı bozulabiliyor. Peki buzdolabına konulduğundan tadı bozulan besinler nelerdir? Neden bu besinleri buzdolabına koymamalıyız. İşte buzdolabına konulduğundan tadı bozulan besinler…

KARPUZ


-------- Sponsorlu --------

Lezzetli bir karpuz yemek isteyenler, onu buzdolabından uzak tutmak zorunda. Aynı zamanda içindeki antioksidanların aktif olması için de karpuzun belirli bir ısıda tutulması gerekiyor, yani oda sıcaklığında.

SERT ÇEKİRDEKLİ MEYVELER


-------- Sponsorlu --------

Erik, kiraz, kayısı, şeftali, vişne… Bu gibi sert çekirdekli meyveler buzdolabında bekledikçe tatlarını kaybederler. Meyveleri oda sıcaklığında bekletin ve tamamen olgunlaştıktan sonra onları soğutun.

AVOKADO

Avokadonun hızlı bir şekilde olgunlaşmasını istiyorsanız buzdolabına koymamalısınız. Soğuk hava avokadonun sertliğini korur. Avokado için en iyi doğru bekleme alanı sıcak ortamlardır.

DOMATES

Domatesin tadının ekşimesini istemiyorsanız, buzdolabına koymadan önce oda sıcaklığında olgunlaşmasını bekleyin. Olgunlaşan domateslerin bozulmasını engellemek için de hemencecik buzdolabına kaldırın

MUZ

Bu kural olgunlaşmamış muzlar için geçerli. Eğer buzdolabında bekletirseniz enzimlerine zarar verirsiniz. Diğer meyveler gibi öncelikle oda sıcaklığında olgunlaşmasını beklemek gerekiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ