Bitki Çayından Sonra İlaç Almadan Bunları Mutlaka Bilelim

Bitki Çayından Sonra İlaç Almadan Bunları Mutlaka Bilelim

Birçok kişi hastalıkları bitki çaylarıyla yenmek ister. Fakat bazı bitki çayları ilaçlarla etkileşime geçince istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. İç Hastalıkları Uzmanı Türkan Özer, “Bazı ilaçların bitki çaylarıyla etkileşimi var. Bu da ilaçların yan etkilerinin artmasına neden olabilir” uyarısında bulundu.


-------- Sponsorlu --------

SAFRA TAŞI OLANLAR ZERDEÇAL KULLANMASIN

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirilmesiyle bilinen zerdeçalın, safra akımını güçleştirdiğini ifade eden İç Hastalıkları Uzmanı Özer, “Zerdaçalın çok faydalı olduğunu biliyoruz. Hatta kanserden koruyucu özellikleri de vardır.

Ama zerdeçal da safra akımını güçleştiriyor. Özellikle safra taşı olan hastalarda zerdeçalın kullanılması sakıncalı olacaktır. Dozuna da muhakkak dikkat edilmeli ve toz zerdeçal bir çay kaşığından fazla kullanılmamalı” diye konuştu.

Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastaların da zencefil tüketimine dikkat etmesi gerektiğine vurgu yapan Özer, “Zencefil kanın sulanmasını artırır. Bu nedenle kanamalara neden olabilir. Fazla miktarda zencefilli çay içmek kan sulandırıcı kullanan hastalar için tehlikeli olabilir” dedi.


-------- Sponsorlu --------

YEŞİL ÇAY, FELÇ SEBEBİ OLABİLİR!

Özellikle kadınların diyete başladıklarında en sık tükettiği bitki olan yeşil çay, birçok faydası ile biliniyor.

K vitamini açısından da oldukça zengin olan yeşil çayın ise, felçlere sebep olabileceğini belirten Özer, “Yeşil çayın içerisindeki K vitamini kanın koyulaşmasına neden olur. Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda yeşil çay, ilaçların etkisi azaltır ve pıhtılaşma yapabilir. Pıhtılaşmayla beraber fazla içildiğinde ise yeşil çay, felçlere neden olabilir” ifadelerini kullandı.

KEKİK VE ADA ÇAYINA DİKKAT!

Tansiyon ilacı kullananların kekik çayı, sakinleştirici kullananların ise ada çayı kullanımına dikkat etmesi gerektiğine dikkat çeken Özer, sözlerini şöyle tamamladı:

 “Kekik çayının tansiyon düşürücü etkisi var. Eğer bir hasta tansiyon ilacı kullanıyorsa kekik çayıyla birlikte içtiğinde tansiyonu daha fazla düşecektir. Ada çayı içenler de eğer sakinleştirici ilaç kullanıyorsa bu ilaçların etkisinin artmasına neden olacaktır.
Özellikle hamilelerde tavsiye etmiyoruz çünkü düşüklere neden olabilir.
Kuşburnu çayını da kışın çok fazla tüketiyoruz. Bu çay da çok fazla içildiğinde alerjik reaksiyonlara neden oluyor. Ekinezya çayı da karaciğerden ıtrah edilen (dışarı atılan) bir çaydır.
Bu yüzden doğum kontrol, kolesterol ilacı gibi karaciğerden ıtrah edilen ilaçları kullanan hastalarda yan etkiye neden olabilir. Miktarını az tutmak gerekir. Çok kullanımı bu ilaçların yan etkisinin artmasına neden olacaktır.”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ